Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-406/24/AZ/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/24/AZ/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
marża
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
sprzedaż


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki VAT od marży stosowanej przy sprzedaży dzieł sztuki w galerii ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005 r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 30.04.2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki opodatkowania podatku od towarów i usług od marży stosowanej przy sprzedaży dzieł sztuki w galerii.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 30.04.2005r zwróciła się Pani z zapytaniem jaka jest wysokość stawki VAT przy opodatkowania marży stosowanej przy sprzedaży dzieł sztuki w galerii.

Z przesłanego pisma wynika, iż prowadzi Pani galerię w której dokonuje sprzedaży dzieł sztuki pozyskanych od ich twórców i spadkobierców twórców. O opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy ww. towarów w systemie opodatkowania marży powiadomiła Pani właściwy urząd skarbowy przed dokonaniem dostaw. Zdaniem Pani zgodnie z art.120 ust.3 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przy dostawie dzieł sztuki winna być opodatkowana marża przy zastosowaniu 7% stawki podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, co następuje:

Zgodnie z art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz.535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Przepis ust.4 dotyczy zgodnie z art.120 ust.10 ustawy o VAT dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

    1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej nie będącej podatnikiem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą;
    2. podatników wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt.2 lub art.113 ustawy;
    3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Zgodnie z art.120 ust.11 opodatkowanie marży może mieć również zastosowanie do dostawy:

    1. dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika o którym mowa w ust. 4,
    2. dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców
    3. dzieł sztuki nabytych od podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, innego niż wymieniony w ust. 4, które podlegały opodatkowaniu podatkiem wg stawki 7%.

Warunkiem skorzystania z opodatkowania metodą marżową dostaw, o których mowa w art.120 ust.11 ustawy o VAT jest zawiadomienie na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie rozliczania się metodą marżową, przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Z przytoczonych przepisów wynika, że opodatkowanie metodą marżową dotyczy dostaw jedynie konkretnie, powyżej wykazanych towarów nabytych od ściśle określonych dostawców.

Reasumując, obniżoną zatem stawkę podatku 7% stosuje się zgodnie z art.120 ust.3 pkt.1 jedynie do dostawy dzieł sztuki dokonywanej:

- przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,

- okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik obliczający marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku.

W pozostałych przypadkach na dostawę dzieł sztuki stosowana jest stawka podstawowa tj. w wysokości 22%.

W opisanej zatem przez Panią sytuacji, będąca podstawą opodatkowania przy dostawie dzieł sztuki marża, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Tutejszego Urzędu wniesione w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. nr 253 poz.2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł od podania oraz 50 gr. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj