Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubartowie
DP1-415-4/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1-415-4/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Lubartowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
koszty prowizji bankowych
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy w celu ustalenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji, za koszt uzyskania przychodu można uznać prowizję banku od przyznanego kredytu (opłatę przygotowawczą)? Czy odsetki od kredytu stanowią koszt uzyskania oraz czy aby odsetki zostały uznane za koszt powinny być zapłacone do dnia sprzedaży akcji? Czy do kosztów można zaliczyć koszt założenia i prowadzenia rachunku brokerskiego w biurze maklerskim oraz koszt dostępu do serwisu notowań? Czy zwrot zapłaconej prowizji maklerskiej z tytułu dokonania transakcji odwrotnej zawartej w ciągu jednej sesji zmniejsza koszt uzyskania przychodu?


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie informuje, że stanowisko zawarte we wniosku z dnia 22 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie jest częściowo nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 22 marca 2005r zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.Jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zaciągnął Pan w 2004 roku w banku kredyt przeznaczony na zakup akcji (określonej w umowie o kredyt) w pierwszej ofercie publicznej. Od całości kwoty udzielonego kredytu bank pobrał opłatę przygotowawczą (prowizję). Dysponując środkami własnymi oraz kredytem złożył Pan zapis na zakup akcji. Spłata kredytu odbyła się w dwóch ratach. Pierwsza spłata nastąpiła ze zwrotu nadpłaconych środków podczas redukcji zapisów, zaś druga spłata kredytu nastąpiła wraz z rozliczeniem sprzedaży akcji. Odsetki od kredytu były naliczone przez bank od momentu przydziału akcji do dnia rozliczenia ich sprzedaży.

    Na tle przedstawionego stanu faktycznego sformułował Pan następujące pytania:
  1. Czy w celu ustalenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji, za koszt uzyskania przychodu można uznać prowizję banku od przyznanego kredytu (opłatę przygotowawczą)?
  2. Czy odsetki od kredytu stanowią koszt uzyskania oraz czy aby odsetki zostały uznane za koszt powinny być zapłacone do dnia sprzedaży akcji?
  3. Czy do kosztów można zaliczyć koszt założenia i prowadzenia rachunku brokerskiego w biurze maklerskim oraz koszt dostępu do serwisu notowań?
  4. Czy zwrot zapłaconej prowizji maklerskiej z tytułu dokonania transakcji odwrotnej zawartej w ciągu jednej sesji zmniejsza koszt uzyskania przychodu?

Jednocześnie wyraził Pan własne stanowisko stwierdzając, iż: wszystkie wymienione wydatki należy uznać za koszty uzyskania przychodu z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ponieważ nie są wymienione w art. 23 cytowanej ustawy oraz, że kosztem uzyskania są odsetki zapłacone do czasu sprzedaży akcji, natomiast odsetki naliczone przez bank a niezapłacone do czasu sprzedaży akcji nie stanowią kosztu uzyskaniaoraz, że zwrot prowizji maklerskiej nie zmniejsza kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubartowie postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zapłacona prowizja (opłata przygotowawcza), jak i odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji stanowią koszt uzyskania przychodu, ale tylko w części faktycznie wydatkowanej na zakup akcji. W przypadku redukcji zlecenia poniesione w roku podatkowym koszty związane z zaciągnięciem kredytu na zakup akcji (odsetki i prowizję) należy rozliczyć proporcjonalnie do kwoty wydatkowanej na kupno akcji. W sytuacji jednak, jeżeli opłata przygotowawcza jest stała i jej wielkość nie zależy od wysokości uzyskanego kredytu, w całości stanowi koszt uzyskania. Ponieważ, jak pisze Pan w zapytaniu, odsetki naliczane były od momentu przydziału akcji do dnia rozliczenia ich sprzedaży, poniesione w tym okresie koszty (odsetki) stanowią koszt uzyskania przychodu w części wydatkowanej na zakupienie akcji.

    Odnośnie natomiast:
  1. kosztów założenia i prowadzenia rachunku brokerskiego w biurze maklerskim, organ podatkowy stoi na stanowisku, że wydatki z tym związane w całości stanowią koszt uzyskania przychodu,
  2. kosztu dostępu do serwisu notowań, stanowią koszt uzyskania przychodu, o ile istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem tego kosztu, a uzyskaniem przychodu,
  3. prowizji maklerskiej, która została Panu zwrócona z tytułu dokonania transakcji odwrotnej zawartej w ciągu jednej sesji, w ocenie organu podatkowego nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu, bo faktycznie nie została poniesiona.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, stosownie do art. 14 § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje prawo złożenia, za moim pośrednictwem, zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj