Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-3/IV/2005/DB
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-3/IV/2005/DB
Data
2005.02.28



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce wykonywania działalności
oddział
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy faktury VAT zawierające nazwę Spółki oraz nazwę i pełny adres wyodrębnionego oddziału stanowić będą podstawę do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturze?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnik z dnia 03.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżania podatku należnego na podstawie faktur wystawionych dla wyodrębnionego oddziału Podatnika

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik – spółka akcyjna, posiada wyodrębnione oddziały, ujawnione w rejestrze sądowym oraz wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Oddziały Spółki samodzielnie wystawiają faktury VAT dokumentujące dostawy energii elektrycznej oraz usługi świadczone bezpośrednio przez oddziały, a także dokonują bieżących zakupów towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jak zauważa Podatnik zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnikiem podatku od towarów i usług jest Spółka, a wszystkie wystawiane i otrzymywane faktury VAT zawierać będą numer NIP Spółki.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy faktury VAT zawierające nazwę Spółki oraz nazwę i pełny adres wyodrębnionego oddziału stanowić będą podstawę do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturze.

W ocenie Podatnika z uwagi na przepisy art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), w których brak definicji pojęć „adres sprzedawcy i nabywcy”, faktury VAT zawierające wyłącznie nazwę Spółki oraz nazwę i pełny adres wyodrębnionego oddziału stanowić będą podstawę do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturze – brak pełnego adresu siedziby Spółki nie będzie miał wpływu na prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturach.

Oceniając powyższe stanowisko Podatnika tut. Organ zauważa, iż ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwana dalej ustawą o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnia przede wszystkim od tego w jakim zakresie towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych przez podatnika (art. 86 ust. 1). Jednocześnie należy zauważyć iż przepisy art. 88 ustawy o VAT wyłączają możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w przypadku nabywania przez podatnika określonych w tym przepisie usług lub towarów, a także wówczas, gdy podatnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Poza warunkami materialnoprawnymi jakie musi spełnić podatnik aby nabyć prawo do odliczenia podatku naliczonego należy również dochować warunków formalnoprawnych. Obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego następuje na podstawie otrzymanych faktur, faktur korygujących, faktur wewnętrznych oraz dokumentów celnych. Dokumenty te muszą spełniać wymogi określone w ustawie o VAT oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971).

Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Na podstawie przepisu § 12 ust. 1 w/w rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zgodnie zaś z § 11 w/w rozporządzenia faktury VAT wystawiają podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 92 ust. 1 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) określając m.in. przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku.

Zgodnie z przepisem § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego dokumenty inne niż oryginały tych faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty.

Natomiast w § 14 ust. 2 rozporządzenia zostały wymienione faktury oraz dokumenty celne, które nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Dotyczy to przypadków gdy:

  1. sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

  2. a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,
    b) w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii,
  3. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji,
  4. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż towarów lub usług,
  5. wystawiono faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

  6. a) stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane,
    b) podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym,
    c) potwierdzające czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego,
  7. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę.

Przedstawione powyżej przepisy prawa nie obligują wystawcy faktur do oznaczenia kontrahenta poprzez podanie zarówno adresu Spółki jak i jego oddziału. Podanie na fakturze numeru NIP Podatnika, jego nazwy (lub nazwy skróconej, jeśli istnieje) oraz nazwy oddziału i jego adresu jednoznacznie zidentyfikuje go jako stronę transakcji.

Reasumując, jeśli faktura VAT została wystawiona przez podmiot do tego uprawniony oraz dopełnia przewidzianych prawem form jest podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj