Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-0036/05/JW
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-0036/05/JW
Data
2005.05.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawkę podatku VAT powinien podatnik zastosować na roboty remontowo-budowlane wykonane na wyżej opisanym obiekcie budownictwa mieszkaniowego tj. : 7% do całości robót (do lokali mieszkalnych i użytkowych) lub 7% do lokali mieszkalnych i 22% do lokali użytkowych przy założeniu, że powierzchnia użytkowa jednych i drugich zostanie określona procentowo.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku nr KH/12/2005 z dnia 21.02.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 22.02.2005 r.) uzupełnionym pismem nr KH/18/2005 z dn. 21.03.2005 r. (22.03.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.02.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Podatnika – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem nr KH/18/2005 z dnia 21.03.2005 r. (22.03.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego).Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Podatnik przystąpił do przetargu publicznego tj. „Remont konserwatorski budynku rynek nr 6 w Bielsku-Białej”. Przedmiotem ewentualnej umowy stron będzie wykonanie prac remontowo-budowlanych, w tym o charakterze konserwatorskim na ww. obiekcie sklasyfikowanym w PKOB o symbolu w grupie nr 112 tj. budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe. Przeważająca część całkowitej powierzchni użytkowej powyższego budynku (ponad 50%) jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika skoro roboty remontowo-budowlane mają dotyczyć obiektów budownictwa mieszkaniowego (PKOB 112) to bez znaczenia pozostaje że w jakiejś części procentowej (mniejszej niż połowa) w skład tego obiektu wchodzą lokale użytkowe, gdyż obiekt i tak zostaje sklasyfikowany jako obiekt budownictwa mieszkaniowego, co pozwala podatnikowi na zastosowanie 7% stawki podatku VAT do prac wykonanych na całości obiektu (w tym na lokalach użytkowych).

Ocena prawna :

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast stosownie do regulacji zawartej w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a powołanej wyżej ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do: - robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Pod pojęciem „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 ustawy o VAT przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, inwestycje w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 7%. Stawka opodatkowania podatkiem od towarów i usług uzależniona jest w szczególności od precyzyjnego ustalenia identyfikacji zarówno czynności, którą podatnik wykonuje, jak i identyfikacji przedmiotu tej czynności, towaru lub usługi.

Właściwa identyfikacja budynku powinna być dokonana - zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - według zasad klasyfikacji statystycznej, tzn. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. z 1999 roku Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.). W powoływanym wyżej rozporządzeniu przytoczono m. in. definicje budynków mieszkalnych. Zgodnie z tą definicją budynkami mieszkalnymi są obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Z powyższej definicji wynika, że o właściwej klasyfikacji statystycznej danego budynku przesądza jego główne, przeważające przeznaczenie. Jeżeli zatem wznoszony budynek w przeważającej swojej części ma służyć celom mieszkalnym, z przeznaczeniem mniejszej części na cele użytkowe, to budynek jako całość winien być zaliczony do grupowania PKOB 112 (tj. budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe). Z przedmiotowego wniosku wynika, iż roboty remontowo-budowlane, w tym konserwatorskie, wykonywane będą przez Spółkę na obiekcie położonym w Bielsku-Białej przy ul. Rynek 6 sklasyfikowanym w PKOB o symbolu w grupie 112, w którym więcej niż 50% tzw. powierzchni użytkowej stanowi powierzchnia lokali mieszkalnych.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy podziela stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, iż roboty remontowo-budowlane dotyczące obiektu budownictwa mieszkaniowego tj. w przedmiotowej sprawie budynek w Bielsku-Białej przy ul. Rynek 6 sklasyfikowany w PKOB symbol 112, który w przeważającej części ponad 50 % stanowi powierzchnie lokali mieszkalnych - natomiast lokale użytkowe poniżej 50% zatem zgodnie z klasyfikacją taki obiekt został sklasyfikowany jako obiekt budownictwa mieszkaniowego – wobec powyższego Podatnik ma prawo do zastosowania 7% stawki podatku VAT do prac wykonanych na całości obiektu – na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj