Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-318/04/WK
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-318/04/WK
Data
2004.10.29



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
deklaracje
dochody uzyskiwane za granicą
określenie straty
podstawa opodatkowania
rozliczanie straty
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jak określić stratę w sytuacji osiągania przychodów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ?


W wykonaniu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie zweryfikował pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto z dnia 02.08.2004 r. Nr DP 423-19-2004, stanowiące pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną na zasadzie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej i stwierdza co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 21.06.2004 r. znak: N/153/04, uzupełnionego pismem z dnia 13.07.2004 r. znak: N/174/04 wynika, że przychody są osiągane zarówno w kraju jak i za granicą, konkretnie w Republice Czeskiej. Konsekwencją prawno - podatkową takiej sytuacji jest opodatkowanie dochodów osiąganych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym dochód został uzyskany, w myśl umowy międzynarodowej zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o unikaniu podwójnego opodatkowania (Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz.U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189).

Biorąc pod uwagę stan prawny i wskazany przez Podatnika w swoim piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że w myśl art.17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art.3 ust. 1 powołanej ustawy, pod warunkiem, że umowa międzynarodowa, której Rzeczypospolita Polska jest stroną, przewiduje taką możliwość.
W kontekście powyższej normy prawnej od dochodu łącznego osiągniętego w Polsce i za granicą odejmuje się dochód opodatkowany za granicą, jeżeli umowa międzynarodowa tak stanowi, a art. 20 powołanej ustawy nie ma zastosowania. Zatem mając na uwadze brzmienie wskazanych przepisów, w sytuacji osiągania dochodów przez Podatnika poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej poprzez położony tam zakład w rozumieniu powołanej na wstępie umowy z Republiką Czeską o unikaniu podwójnego opodatkowania - dochód ten jest opodatkowany w Republice Czeskiej i wolny jest od podatku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadzie art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w odniesieniu do straty poniesionej przez Podatnika w działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy stwierdzić, że może ona być w całości tzn. bez pomniejszania o dochód uzyskany za granicą uwzględniona w rachunku podatkowym. Dochód uzyskany na terytorium Republiki Czeskiej - jak wskazano wyżej - jest wolny od podatku i w myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy nie jest uwzględniony przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 7 ust. 5 strata ustalona na działalności prowadzonej na terytorium RP, podlegającej - co do zasady - opodatkowaniu może obniżyć dochód do opodatkowania w następnych latach podatkowych.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji, zeznania i oświadczeń podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 160, poz. 1325) umożliwiło - zgodnie z § 2 ust. 3 dokonanie korekt zeznania za rok podatkowy, który rozpoczynał się po dniu 31 grudnia 2000 r., na wzorach formularzy określonych w ust. 1 § 2 powyższego rozporządzenia, jeżeli korekty te były poczynione po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Należy podkreślić, że zastosowanie Rozporządzenia jest możliwe w przypadku spełnienia dwóch wymienionych przesłanek:
1) korekty muszą dotyczyć roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2000 r. oraz
2) muszą być dokonane po dniu wejścia w życie powołanego rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj