Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/68/PP2/20/2005
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/68/PP2/20/2005
Data
2005.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynki zbiorowego zamieszkania
infrastruktura towarzysząca
obiekt budowlany
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB)
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT w stosunku do robót budowlano-montażowych wykonywanych na budynku mieszkalnym wielorodzinnym (PKOB 1122), w którym na parterze znajduje się lokal usługowy ?


W dniu 04.05.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki z dnia 28.04.2005 r. o interpretację przepisów podatkowych w zakresie określenia wysokości stawki podatku VAT w stosunku do robót budowlano-montażowych wykonywanych na obiekcie budownictwa mieszkaniowego.

Spółka, jako podwykonawca firmy budowlanej, wykonuje roboty instalacji sanitarnych zewnętrznych na zadaniu inwestycyjnym obejmującym budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych o czterech mieszkaniach (każdy z lokalem usługowym na parterze). Dla potrzeb wystawienia faktury VAT Spółka otrzymała od inwestora oświadczenie, że roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu są w całości związane i wykonywane dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego sklasyfikowanego według symbolu PKOB 1122.

Spółka, przedstawiając swoje stanowisko w uzupełnieniu wniosku, stwierdziła, iż w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 7% stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym; natomiast w przypadku, gdy realizowana infrastruktura towarzysząca ma związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi - należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną infrastrukturę zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% - dla pozostałej części.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej od 01.05.2004 r. w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, zgodnie z ust. 2 w/w artykułu, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie również do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych,
- zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Jednakże należy zauważyć, iż 7-procentowa stawka VAT na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne wykonywane na obiektach budownictwa mieszkaniowego dotyczy wyłącznie tych czynności i obowiązuje bez względu na symbol PKWiU.

W omawianym przypadku Spółki istotnym jest zaklasyfikowanie budowanego budynku do symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, gdyż stawka podatku od towarów i usług jest odnoszona do rodzaju tego budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek kwalifikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne.

Stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT do robót budowlanych i infrastruktury towarzyszącej uzależnione jest od zaklasyfikowania budowanego budynku według przeważającego przeznaczenia tegoż budynku jako całości. Z uwagi na fakt, iż roboty budowlano-montażowe są wykonywane przez Spółkę na budynku mieszkalnym wielorodzinnym o symbolu PKOB 1122 - właściwą stawką podatku od towarów i usług w tym przypadku jest preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj