Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PP-443/17/AZ/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/17/AZ/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
paragony
podatek od towarów i usług
sprzedaż towarów
towar


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy prawidłowego zdefinowania nazwy towaru na paragonie fiskalnym w przypadku sprzedaży "mięsa", "wędlin"


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U.Nr 8 , poz.60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione w złożonym wniosku z dnia 22.03.2005r. (data wpływu do organu 29.03.2005r.) stanowisko Strony dotyczące zamieszczonej nazwy towarów na paragonach fiskalnych ocenia jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22.03.2005r. (data wpływu do urzędu 29.03.2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o wyjaśnienie czy zawarcie na paragonie fiskalnym nazwy towarów w postaci "mięso" , "wędliny" jest prawidłowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że prowadzonym sklepie sprzedaje Pan głównie wędliny i mięso. W kasie fiskalnej drukowane są paragony , gdzie w miejscu nazwy jest ogólna nazwa np. "mięso" , "wędliny" z odpowiednia stawka podatkową, które dotyczą wszystkich rodzajów mięs i wędlin sprzedawanych w sklepie, gdyż uważa Pan , że jest to wystarczający stopień szczegółowości . jednakże istnieje wątpliwość czy wybrany sposób jest prawidłowy i czy nie należałoby drukować na paragonach fiskalnych pełnych nazw zgodnie z PKWiU.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza co następuje :

W § 4 ust.1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych , którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U.Nr 108, poz.948 ze zm.) zostały określone wymagania dotyczące paragonów fiskalnych emitowanych przez kasę.

Z przepisu tego wynika , że paragon fiskalny musi zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby podatnika,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  • numer kolejny wydruku,
  • datę i czas ( godzinę i minutę) sprzedaży,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • cenę jednostkową towaru
  • ilość i wartość sprzedaży,
  • wartość sprzedaży, kwot podatku według poszczególnych stawek,
  • wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,
  • łączną kwotę podatku,
  • łączną kwotę należności ,
  • kolejny numer paragonu fiskalnego,
  • kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera (przy więcej niż jednym stanowisku kasowym),
  • logo fiskalne oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej.

Wprawdzie przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nazwa towaru oraz nie określają źródła stosowania nazw towarów, jednakże przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć nazwę jednostkowa - tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat . Oznacza to, że stosowana na paragonie fiskalnym nazwa winna być przypisana sprzedawanemu towarowi i jednoznacznie go identyfikować. Musi być więc tak skonstruowana , aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar. Gwarantuje to bowiem konsumentowi m.in. prawo do otrzymania dowodu nabycia towaru lub usług z uwidocznioną kwotą podatku.

Drukowany przez kasę rejestrującą paragon fiskalny może zawierać nazwę grupowania według Polskiej klasyfikacji Wyrobów i Usług , jednakże pod warunkiem, że nazwa danego grupowania pozwoli jednoznacznie zidentyfikować towar jaki został faktycznie zakupiony przez klienta.

Z § 4 ust.1 pkt 1 powołanego powyżej rozporządzenia wynika ,że warunkiem niezbędnym do stosowania kasy rejestrującej jest określenie sposobu przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług. Sposób ten określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanego towaru. Zaznaczyć należy, że im szerszy jest asortyment towarowy w danej grupie towarów to wymaga on bardziej szczegółowego określenia nazwy towaru lub usługi w celu jego prawidłowej identyfikacji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj