Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1241/04
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1241/04
Data
2005.05.06



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
środek trwały
utrzymanie
wydatek


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym ponoszone przez spółkę wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka posiada m.in. ośrodek kolonijno-wczasowy, w którym w latach 2000-2001 prowadziła działalność. W przyszłości planuje rozbudowę ośrodka oraz wznowienie działalności. Obecnie w związku z utrzymaniem obiektu spółka ponosi koszty z tytułu: oświetlenia, utrzymania dozorcy i psów, ogrzewania, spłaty odsetek od kredytu bankowego pobranego na zakup ośrodka, podatku od nieruchomości i obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki (po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Zaliczenie danego wydatku do kosztów uzależnione jest od oceny jego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością osiągnięcia przychodu, w tym również osiągnięcia przychodu w przyszłości. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu prowadzonej działalności, związane z funkcjonowaniem firmy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka zakupiła ośrodek, w którym w latach ubiegłych prowadziła działalność i w którym w latach następnych planuje działalność wznowić. Nie ulega więc wątpliwości, że obecnie ponoszone koszty na utrzymanie przedmiotowego obiektu pozostają w związku z prowadzoną działalnością i – w momencie ponownego użycia obiektu w prowadzonej działalności – możliwością osiągnięcia przychodu. Zatem wydatki poniesione przez spółkę z tytułu utrzymania ośrodka będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Przy czym, w myśl art. 22 ust. 8 w związku z art. 22 c pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności w której były używane.

Zatem zgodnie z wyżej powołanymi przepisami, spółka ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu utrzymania obiektu, z wyjątkiem odpisów amortyzacyjnych stosownie do treści art. 22 c pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj