Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PP1-443/25/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/25/05
Data
2005.05.24



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
grunty
opłata za użytkowanie wieczyste
organ władzy publicznej
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy opłaty roczne z tyt. prawa wieczystego użytkowania gruntów, które powstało przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. z mocy prawa i zostało potwierdzone decyzją administracyjną podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Decyzja


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia Urzędu Miasta na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. z dnia 08.03.2005 r., znak: PP-443/17/2005 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany udzielonej interpretacji.


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 07.02.2005 r. (data wpływu 08.02.2005 r.) Urząd Miasta zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zagadnienia opodatkowania opłat rocznych z tytułu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, które powstało przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług z mocy prawa i zostało potwierdzone decyzją administracyjną.

Przedstawiając stan faktyczny podano, że "użytkowanie wieczyste w 1992 r. ustanowione zostało na rzecz przedsiębiorstwa handlowo-usługowego w drodze decyzji administracyjnej, na podstawie art. 2 ustawy z dnia 29.09.1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464), który stanowił cyt. "grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność gminy, z wyłączeniem gruntów Państwowego Funduszu Ziemi, będące w dniu 05.12.1990 r. w zarządzie państwowych osób prawnych innych niż Skarb Państwa stają się z tym dniem z mocy prawa przedmiotem użytkowania wieczystego". Następnie przedsiębiorstwo zbyło przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz spółki z o.o., która do chwili obecnej jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej i wnosi z tego tytułu opłaty roczne, które były aktualizowane w 2001 r.

Zdaniem Strony opłaty roczne za prawo wieczystego użytkowania gruntu powstałe z mocy decyzji administracyjnej winny być opodatkowane podatkiem VAT, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT przez odpłatne świadczenie usług (podlegające opodatkowaniu) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W dniu 08.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. wydał postanowienie, znak: PP-443/17/2005, w którym nie zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym przez Stronę. Stwierdził, bowiem, że opłaty, o których mowa wyżej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zajęte odmienne stanowisko uzasadnił treścią art. 15 ust. 6 ustawy o z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Ponadto organ pierwszej instancji uznał, iż wyłączone są również z opodatkowania opłaty roczne ustalone dla następców prawa wieczystego użytkowania, ponieważ organ administracji państwowej nie wykonywał czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Na powyższe postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. w sprawie udzielonej interpretacji Urząd Miasta złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach.

W opinii Urzędu Miasta opłaty roczne za wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej powstałe z mocy decyzji administracyjnej winny być opodatkowane podatkiem VAT, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT przez odpłatne świadczenie usług (podlegające opodatkowaniu) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Składając zażalenie Urząd Miasta wniósł o uchylenie przedmiotowego postanowienia i wydanie nowej opinii w sprawie lub przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Po przeanalizowaniu zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, że brak jest podstaw do zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. wydał postanowienie po dokładnym przeanalizowaniu wniosku Strony i w oparciu o obowiązujące przepisy.

Urząd Miasta nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji której został on powołany. Natomiast jest on podatnikiem podatku VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, będą to wszelkie realizowane przez te organy czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej. W tym tylko bowiem zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej. Powyższe wynika z wyżej cyt. przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT.

Z okoliczności faktycznych przedstawionych przez Urząd Miasta wynika, ze prawo użytkowania wieczystego gruntu powstało z mocy prawa i zostało potwierdzone decyzją administracyjną.

Kierując się powyższym organ odwoławczy stwierdza prawidłowość prezentowanego stanowiska przez organ pierwszej instancji w zaskarżonym postanowieniu, a mianowicie, że opłaty, o których mowa wyżej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Dotyczy to również opłat rocznych ustalanych dla następców prawa wieczystego użytkowania gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj