Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDF/415-0003/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-0003/05
Data
2005.03.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność na imię obojga małżonków
kontynuacja działalności
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu ustalenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie przez oboje małżonków.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu ustalania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w 2005 r. wspólnie przez oboje małżonków jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12.01.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 02.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w piśmie z dnia 08.02.2005 r., które zostało złożone w tut. organie podatkowym w dniu 10.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że Pani do dnia 31.12.2004 r. prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą wspólnie z mężem na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Pozarolnicza działalność gospodarcza była opodatkowana na zasadach ogólnych i zaliczki na podatek dochodowy każdy małżonek obliczał od dochodu odpowiadającego połowie udziału w dochodach z działalności gospodarczej. W 2005r. zmieniony został wpis do ewidencji działalności gospodarczej zawierający określenie przedsiębiorcy w postaci danych personalnych małżonków w ten sposób, że każdy małżonek uzyskał osobny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, tzn. żona została uwzględniona w ewidencji pod dotychczasowym numerem, natomiast mąż uzyskał nowy wpis (z nowym numerem) i z adnotacją o dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Ponadto w piśmie z dnia 08.02.2005 r. stanowiącym odpowiedź na powołane wyżej wezwanie tut. organu podatkowego z dnia 02.02.2005 r., Pani poinformowała, że:

  • pomiędzy małżonkami nie została zawarta umowa spółki cywilnej,
  • w 2005r. małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą i uzyskują wspólny dochód z działalności gospodarczej.

Dodatkowo w ww. piśmie sprecyzowano zapytanie w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. podano, że zapytanie wyrażone we wniosku z dnia 10.01.2005 r. (w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych) dotyczy sposobu ustalania zaliczek na podatek dochodowy.

Wątpliwości wnioskodawcy w rozpatrywanej sprawie sprowadzają się zatem do wyjaśnienia, czy w ww. opisanym stanie faktycznym, małżonkowie mogą ustalać zaliczki na podatek dochodowy od dochodu odpowiadającego połowie udziału w dochodach z działalności gospodarczej.

Wg opinii podatnika fakt rozdzielenia obowiązującego w 2004 r. wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i otrzymanie wpisów w ewidencji działalności gospodarczej przez każdego z małżonków pozostaje bez wpływu na sposób rozliczania zaliczek na podatek dochodowy w 2005 r.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 z 2004 r., poz. 1807 ze zm.), przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawna, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Jak wynika z przytoczonego wyżej stanu prawnego, przedsiębiorcą nie są małżonkowie (łącznie), lecz każdy z małżonków odrębnie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym należy stwierdzić, że przedmiotem opodatkowania jest dochód, zaś podatek dochodowy od osób fizycznych ma charakter osobisty. Podatnik zobowiązany jest do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, które uiszcza od osiągniętych dochodów z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że małżonkowie posiadają odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej, oraz że pomiędzy małżonkami nie została zawarta umowa spółki cywilnej. W związku z powyższym należy uznać, że każdy z małżonków jest niezależnym przedsiębiorcą, który podlega odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętego dochodu i na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, od dochodu osiągniętego z własnej działalności gospodarczej.

Zatem stanowisko podatnika w sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj