Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDII/415/15/2/4/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/15/2/4/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
W 1995 r. aktem notarialnym nabyłem prawa użytkowania wieczystego działki. Następnie w tym samym roku przedsiębiorstwo, które uzyskało pozwolenie na budowę boksów garażowych w zabudowie rozpoczęło na mojej działce budowę garażu. Garaż został wybudowany w 1995 r. Jednak przeniesienie prawa własności garażu na moją rzecz zostało dokonane w 2001 r. W 2005 r. zamierzam sprzedać działkę z garażem.
Czy kwota uzyskana z tej sprzedaży stanowi przychód i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 litera a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :

    a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowania oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wyniku działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Stosownie do art. 28 ust. 2 cyt. wyżej ustawy podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W myśl art. 28 ust. 2a zasada, o której mowa w art. 28 ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i prawa majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e).

W przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania wieczystego gruntu i budynku trwale z tym gruntem związanego źródłem przychodu jest odrębnie sprzedaż prawa do gruntu i sprzedaż budynku. Jeżeli chodzi o prawo wieczystego użytkowania gruntu, zdarzeniem od którego liczy się pięć lat jest data nabycia tego prawa, wynikająca z umowy ustanowienia prawa wieczystego użytkowania. Natomiast w przypadku znajdującego się na tej działce garażu okres pięciu lat liczonych jest od końca roku, w którym nastąpiło jego wybudowanie, które w tym przypadku potwierdzone zostało odbiorem technicznym w 2001 roku (okazane zaświadczenie z dnia 16.11.2001 r.). Stąd sprzedaż garażu nastąpiła przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło jego wybudowanie.

W związku z powyższym przychód uzyskany w 2005 r. ze sprzedaży garażu podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z cytowanym art. 28 ust. 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj