Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
III-1/4430-65/VAT/05/SG
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/4430-65/VAT/05/SG
Data
2005.05.30



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy stosując metodę opodatkowania marży, podatek akcyzowy wchodzi w skład kwoty nabycia samochodów używnych zakupionych na rynku wspólnotowym, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług?


Na podstawie przepisu art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty z dnia 24.03.2005 r., Nr III-2/443-31.1/11729/05/PJ, a tym samym uznaje stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 16.03.2005 r. za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 16.03.2005 r. stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi sprzedaży samochodów używanych zakupionych na rynku wspólnotowym – Podatnik odsprzedaje na terytorium Polski samochody nabyte w innym kraju członkowskim UE. W w/w wniosku Spółka wystąpiła do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty z zapytaniem, czy stosując metodę opodatkowania marży, podatek akcyzowy wchodzi w skład kwoty nabycia w/w samochodów, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.. 535 z późn. zm.). Zdaniem Podatnika – podatek akcyzowy zapłacony przed pierwszą rejestracją w kraju powinien powiększyć kwotę nabycia, jako koszt związany z nabyciem pojazdów przez Spółkę do dalszej odsprzedaży. W związku z tym Podatnik uważa, że licząc marżę, od której naliczony jest podatek od towarów i usług, może odliczyć od ceny sprzedaży samochodu w Polsce kwotę podatku, kwotę należną dostawcy oraz zapłaconą akcyzę.

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź – Bałuty udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wspomnianym wyżej wniosku za prawidłowe.

Po przeanalizowaniu akt sprawy oraz stanowiska zawartego we wniosku Strony, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodnie z art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa dokonuje zmiany przedmiotowego postanowienia.

Z przedstawionego przez Stronę stanowiska wynika, że korzysta ona ze szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych na podstawie przepisu art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Zgodnie z art. 120 ust. 10 ww. ustawy cytowany wyżej przepis dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatkiem, o którym mowa w art. 15,

2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,

3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Jednocześnie, w myśl art. 120 ust. 14 przedmiotowej ustawy do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10, można stosować ogólne zasady opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku odsprzedaży samochodów używanych – nabytych w krajach członkowskich Unii, przy spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, można korzystać z procedury opodatkowania marży na podstawie art. 120 ust. 4, albo też stosować ogólne zasady opodatkowania (art. 120 ust. 14). Procedura, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zaś zastosowania w sytuacji odsprzedaży towarów używanych pochodzących z importu. Jeśli zaś chodzi o kwotę nabycia, o której mowa w ww. art. 120 ust. 4, ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje tego pojęcia. W opinii Organu podatkowego należy przyjąć, iż kwotę nabycia stanowi wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które Podatnik zapłacił podmiotowi od którego towar nabył. W skład kwoty nabycia mogą wchodzić m. in. wydatki bezpośrednio związane z daną transakcją lub towarzyszące, takie jak koszty transportu, prowizji, ubezpieczenia, ale wtedy gdy są one pobierane przez podmiot sprzedający i stanowią składnik ceny. Powyższe potwierdza definicja zawarta w VI Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). W myśl art. 26a część B ust. 3 VI Dyrektywy cena zakupu (nabycia) oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika - pośrednika. Zatem kwotę nabycia stanowi wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które zapłacił Pan podmiotowi, od którego nabył towar. W skład kwoty nabycia mogą wchodzić wydatki, takie jak na przykład koszty transportu, prowizji czy ubezpieczenia, ale tylko wtedy, gdy stanowią element ceny płaconej zbywcy. Biorąc pod uwagę powyższe należy więc podkreślić, że w skład kwoty nabycia, o której mowa w przepisie art. 120 ust. 4 o VAT nie wchodzi zapłacony podatek akcyzowy. Szczególna procedurą opodatkowania marży z tytułu dostawy towarów używanych, w myśl art. 120 ust. 19 cyt. ustawy skutkuje brakiem prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego z tytułu tych dostaw o podatek naliczony przy nabyciu w/w towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe – orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj