Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-7/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-7/05
Data
2005.05.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
licencja
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy czynności udzielania licencji podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zgodnie z opisanym stanem faktycznym we wniosku Podatnik udziela licencji do korzystania z nazwy handlowej i znaku towarowego na podstawie umów zawartych przed dniem 26.03.2002r. Powyższe umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym, zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzoną z dniem 26.03.2002r. i nakładającą na podatnika taki obowiązek. W wyniku czego ww. umowy zostały wyłączone z opodatkowania przez dwa kolejne lata.

Zdaniem Wnioskodawcy według przepisów obowiązującej ustawy o VAT z dnia 11.03.2004r. czynności udzielania licencji w ww. zakresie nadal nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Pana jest nieprawidłowe.

W myśl przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Na podstawie art. 147 ust. 1 i 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i e ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993r. (t.j. inne niż sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie prawa autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego), udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis stosuje się pod warunkiem zarejestrowania tych umów w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004r.

Natomiast zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 30.06.2000r. Prawo własność przemysłowej (Dz. U. z 2001r. Nr 49, poz. 508 ze zm.) znakiem towarowym może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw. Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Pod pojęciem znaku towarowego mieszczą się również znaki usługowe.

A zatem wszelkie sprawy w tym również licencje - w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych są normowane przez ustawę Prawo własności przemysłowej (art. 1). W tym więc przypadku zastosowanie miałby art. 4 pkt 2 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 08.01.1993r., określający udzielanie licencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej jako usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym brak byłoby podstaw do zastosowania zwolnienia określonego w ww. art. 147 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż ustalenie czy przedmiotowe licencje są objęte regulacjami ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej, należy do Wnioskodawcy. Organ podatkowy, stosownie do postanowień art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, nie jest zobowiązany do kwalifikowania charakteru czynności dokonywanej przez Podatnika w oparciu o przepisy inne niż prawo podatkowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj