Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świebodzinie
US.I/1.423/8/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/1.423/8/2004
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Świebodzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty zarządu
przychód
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy zaliczki należne od właścicieli lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną stanowią przychód wspólnoty mieszkaniowej?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.12.2004 r. (wpł. dnia 17.12.2004r.), znak: KF 82/2144/2004 w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących kwalifikacji przychodów wspólnoty mieszkaniowej – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że w przytoczonym stanie faktycznym nie podziela stanowiska pytającego.


Zgodnie z przepisami art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) właściciel lokalu jest obowiązany uczestniczyć również w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Artykuł 14 tej ustawy zawiera wyszczególnienie wydatków, które składają się na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Należą do nich:


  • wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  • opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  • ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, jeśli nie są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  • wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy.


Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca (art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali), bowiem w przypadku, gdy pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służące pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem (w art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali) są niewystarczające, właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do ich udziałów, natomiast w części przekraczającej te potrzeby, przypadają właścicielom lokali w takim samym stosunku.


Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zatem, w świetle powyższego - przychodem wspólnoty mieszkaniowej są pożytki, inne przychody z nieruchomości wspólnej oraz bieżące opłaty na pokrycie kosztów zarządu dokonywane przez właścicieli lokali.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj