Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DFP2/423/5/5/2005
z 11 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DFP2/423/5/5/2005
Data
2005.03.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
sprzedaż nieruchomości
umowa warunkowa


Pytanie podatnika
Spółka zawarła aktem notarialnym umowę sprzedaży warunkowej prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej. Nabywca przedmiotowej nieruchomości zobowiązał się zapłacić cenę sprzedaży ustaloną na podstawie wyceny nieruchomości w terminie do 31 grudnia 2004 r. W umowie zapisano, iż sprzedaż nastąpi pod warunkiem, że Gmina nie wykona prawa pierwokupu. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu. W dniu 20.01.2005 r. Spółka aktem notarialnym przeniosła prawo wieczystego użytkowania gruntu. Czy w związku z ww. stanem faktycznym można powyższą transakcję zaliczyć do przychodu miesiąca grudnia 2004 r. i ująć w ewidencji księgowej 2004 r., mimo, że była to umowa sprzedaży warunkowej?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że nabywca na poczet zakupu gruntu przekazał środki finansowe zgodnie z zakreślonymi w umowie przeniesienia dyspozycjami z zachowaniem wymaganego terminu, czyli do 31 grudnia 2004 r. Ponadto, Gmina w dniu 30.12.2004 r. określiła swoje stanowisko, iż rezygnuje z prawa pierwokupu. W dniu 20.01.2005 r. Spółka aktem notarialnym przeniosła prawo wieczystego użytkowania gruntu.

Na tle takiego stanu faktycznego podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują możliwością zaliczenia powyższej transakcji do przychodu roku 2004.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu (...) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. Wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. Wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. Otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

W przedstawionym stanie faktycznym doszło do sprzedaży prawa majątkowego, które według treści wniosku podatnika zostało potwierdzone fakturą w dniu 27.12.2004 r. w związku z istniejącym i zrealizowanym zobowiązaniem do zapłaty ceny za sprzedane prawo.

Powołany przepis art. 12 ust. 3a ustawy podatkowej wskazuje na datę powstania przychodu jako dzień wystawienia faktury, jeżeli nawet miałaby ona poprzedzać zbycie prawa majątkowego. W przedmiotowej sprawie powyższa okoliczność zaistniała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj