Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sanoku
US-PP/443/10/05
z 22 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/443/10/05
Data
2005.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sanoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy w przypadku posiadania samochodu dostawczego Żuk A13 o dopuszczalnej ładowności 820 kg i liczbie miejsc 2, nie posiadającego świadectwa homologacji przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu paliwa do napędu tego samochodu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) oraz art. 88 ust.1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535) w odpowiedzi na pisemny wniosek Pana D z dnia 18.02.2005 r. złożony do tut. organu podatkowego w dniu 24.02.2005 r. o interpretację zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w związku z zapytaniem: czy w przypadku posiadania samochodu dostawczego Żuk A13 o dopuszczalnej ładowności 820 kg i liczbie miejsc 2, nie posiadającego świadectwa homologacji przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu paliwa do napędu tego samochodu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, iż przysługuje mu prawo do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do napędu samochodu marki Żuk A13 gdyż dopuszczalna ładowność przekracza tę określoną wg wzoru w art. 86 ust. 3 postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pan D. zwrócił się w dniu 24.02.2005 r. z wnioskiem uzupełnionym w dniu 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Przedstawiając stan faktyczny podatnik podaje, iż posiada samochód dostawczy Żuk A 13 o dopuszczalnej ładowności 820 kg i liczbie miejsc 2 włącznie z kierowcą, rok produkcji 1986 r., samochód powyższy wykorzystywany jest w prowadzonej działalności gospodarczej jako środek trwały.Samochód ten nie posiada świadectwa homologacji oraz decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji a dopuszczalna ładowność samochodu jest wyższa niż określona za pomocą wzoru cyt. w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Podatnik do wniosku załączył kserokopię pisma Ministerstwa Komunikacji z dnia 31.12.1986 r. skierowanego do FSC w Lublinie informującego, iż przedłuża się okres zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji samochodów Żuk: A06B, A07B, A11B, A13B, A16B, A15C, do dnia 30 czerwca 1987 r. Zdaniem wnioskodawcy ograniczenie możliwości do odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych wynika z art. 88 ust. 1 pkt.3 ustawy z dnia 11.04.2004 r. i oznacza, że dopuszczalna ładowność samochodu musi być równa i większa od wynikającej ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy. Wobec tego skoro dopuszczalna ładowność samochodu Żuk A13 przekracza określoną we wzorze to powinien on mieć prawo do odliczania podatku VAT przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tego samochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art.14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 18.02.2005 r. – data wpływu do urzędu 24.02.2005 r., dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie postanawia, uznać iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt.3 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż ładowność obliczona za pomocą formuły zawartej w przepisie art. 86 ust. 3.Zatem, jeśli ze świadectwa homologacji wydanego dla danego typu samochodu wynika ładowność, wyższa niż określona powyższym wzorem podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku VAT od nabywanych paliw silnikowych.Przepis ten nie dotyczy pojazdów specjalnych (art. 86 ust. 4 cyt. ustawy o VAT) jeżeli z wyciągu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny.

Stosownie do art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Ustawodawca wskazuje świadectwo homologacji danego typu pojazdu lub decyzję zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji jako dokumenty, które określają dopuszczalną ładowność pojazdu oraz ilość miejsc ( siedzeń), na podstawie których ustalana jest dopuszczalna ładowność dla potrzeb podatku VAT. Pojazdy, które w ww. dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się za samochody osobowe (art. 86 ust.5 ustawy).Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika ww dokumentów, wynikający z obiektywnej niemożności ich uzyskania, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy lub inny określony w art.86 ust.3 i 5, co jednocześnie uniemożliwi odliczenie podatku naliczonego o którym stanowi art.88 ust.1 pkt.3 ustawy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem podanym w art.86 ust.3 cyt. ustawy. Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 01.01.1984 r z/g z art.55 ustawy z dnia 01.02.1983 r – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 6 poz.35). Świadectwa homologacji wydawane są przez ministra właściwego do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych potwierdzających , że dany typ pojazdu odpowiada określonym warunkom technicznym. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera), dla którego zostały one wydane. Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrującego źródłem informacji o jego danych technicznych. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich oraz producent typu pojazdu.W świetle powołanych przepisów dla samochodu wyprodukowanego po 01.01.1984 r uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu przysługuje jedynie w sytuacji, gdy z odpisu świadectwa homologacji lub z decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa wynika, iż dopuszczalna ładowność tego samochodu jest większa od określonej wzorem ładowności w art.86 ust.3 cyt. ustawy o podatku VAT lub samochód ten jest pojazdem specjalnym czy pojazdem samochodowym do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą (art.86 ust.4 pkt.2 i 3 ustawy).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż posiada Pan samochód ciężarowy marki Żuk A13 rok produkcji 1986 o ładowności 820 kg tj. wyższej niż określona wzorem w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o podatku VAT, bez świadectwa homologacji lecz pismem Ministra Komunikacji z dnia 31.12.1986 r. przedłużono okres zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji samochodów typu Żuk do 30.06.1987 r. wobec czego przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zakupem paliwa do napędu tego samochodu.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja – zgodnie z art. 14b § 2 cyt. ustawy O. p. jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj