Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP-XII-4430/18/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-XII-4430/18/05
Data
2005.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
usługi transportowe
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarcza w zakresie : - usługi transportu towarów - w kraju opodatkowane stawką 22%- uslugi transportu towarów - wewnątrzwspólnotowe opodatkowane stawką 22%- usługi transporu towarów wewnątrzwspólnotowe nie podlegające opodatkowaniu w Polsce.Czy na umotywowany wniosek należy się zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r.,Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 12.04.2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz.535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Ze złożonego pisma wynika,że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie: - usługi transportu towarów - w kraju opodatkowanych stawką VAT 22% usługi transportu towarów - wewnątrzwspólnotowe dla których miejscem świadczenia jest Polska opodatkowane stawką VAT 22%usługi transportu towarów - wewnątrzwsplónotowe dla których mirejscem świadczenia jest tertorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodadanej innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu - nie podlegające opodatkowaniu.

Zapytanie Podatnika: Czy na umotywowany wniosek należy mi się zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dniowym?

Stanowisko wnioskodawcy:Wprawdzie ustawodawca uprawnienie szybszego zwrotu podatku naliczonego przyznaje w art. 87 ust. 5 ustawy podatnikowi, który zrealizowane w Polsce zakupy wykorzystuje do czynności wykonywanych wyłącznie poza terytorium Polski, nie ma podstaw, aby w gorszej pozycji prawnej znajdował się podatnik, który w tych samych okolicznościach, oprócz działalności opodatkowanej poza Polską realizuje również czynności opodatkowane w Polsce.Taka wykładnia jest nie do zaakceptowania jako sprzeczna z art. 32 Konstytucji - sprzeczna z zasadą równości opodatkowania, ponieważ ewidentnie dyskryminuje tychże podatników w zakresie szybszego zwrotu w porównaniu z innymi podatnikami. Tak więc uwzględniając przepisy art. 8 w zw. z art. 2 i 32 Konstytucji - przepisy art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy należy tak rozumieć, że na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i dokonującym sprzedaży opodatkowanej według stawki 22%, gdy nie zachodzą okoliczności z art. 87 ust. 4 pkt 2 - przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4 czyli w ciągu 60 dni.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy zdnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uslug ( Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnice kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.Na podstawie art. 87 ust. 4 pkt 2 na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkowa, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złozenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. Z art 86 ust. 8 pkt 1 wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegop, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika zwiazek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z przytoczonych przepisów wynika , że w przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przy świadczeniu usług transportu towarów - wewnątrzwspólnotowych nie podlegających opodatkowaniu, wewnątrzwspólnotowych podlegających opodatkowaniu stawką 22%, tychże usług świadczonych w kraju, opodatkowanych stawką 22% zwrot różnicy podatku przysługuje :

-w terminie 60 dni - w wysokości odpowiadającej kwocie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze świadczeniem wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów - nie podlegających opodatkowaniu, jeżeli wykazane kwoty podatku naliczonego mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju oraz podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.-w terminie 180 dni w pozostałej części.

Na podstawie art 87 ust. 5 ww. Ustawy podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust.4 tj, w ciagu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Przepisy te dotyczą podatników krajowych, którzy realizują w okresie rozliczeniowym, wyłącznie czynności poza trytorium kraju, nie będąc z tego tytułu opodatkowanymi w Polsce. W przedmiotowej sprawie nie mają więc zastosowania.Nadmienia się, że organ podatkowy dokonuje interpretacji prawa podatkowego, nie jest właściwym w sprawie orzekania zgodności tego prawa z Konstytucją.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a§ 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj