Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP-XII-4430/14/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-XII-4430/14/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
mieszkanie zakładowe
nadleśnictwo
podatek od towarów i usług
remonty
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy Nadleśnictwo ma obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w związku z nieodpłatnym udostępnianiem ww. lokali i osad uprawnionym pracownikom. Czy Nadleśnictwo ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z remontem lub modernizacją tych lokali.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku po rozpatrzeniu zapytania zawartego w piśmie Nr K-32/07/05 z dnia 10.03.2005r., które wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Kluczborku w dniu 15.03.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje stanowisko przedstawione przez Jednostkę za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W dniu 15.03.2005r. wpłynęło do tutejszego urzędu zapytanie Jednostki o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny sprawy:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo (...) jako Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, stosownie do art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz. U. Z 2000r. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.) ma obowiązek udostępniania pracownikom służby leśnej bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko i charakter pracy związane są koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Wykaz stanowisk i zakres uprawnień do przyznawania mieszkań i osad bezpłatnych określa zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 marca 1995r. (MP Nr 15, poz. 180)wydane na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy Nadleśnictwo ma obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w związku z nieodpłatnym udostępnianiem w/w lokali i osad uprawnionym pracownikom.Czy Nadleśnictwo ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych z remontem lub modernizacją tych lokali.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Nadleśnictwa świadczenie tych usług realizowane na podstawie ww. przepisów dotyczy działalności prowadzonej przez Nadleśnictwo i nie jest świadczeniem na potrzeby osobiste podatnika, co oznacza, że nie jest świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.Strona uważa także, że ma prawo odliczać w całości podatek VAT naliczony przy zakupach związanych z utrzymaniem, remontami oraz modernizacją mieszkań i osad leśnych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Odpowiadając na pytanie drugie Jednostki tutejszy Organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wynagrodzeniem na terytorium kraju;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast art. 7 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika zatem, iż w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedmiotowej sprawie za nieodpłatne świadczenie usług uważa się utrzymanie, remont, lub modernizację mieszkań i osad leśnych, które są przydzielane określonym pracownikom nieodpłatnie na mocy ustawy z dnia 28 września 1991r. - o lasach. Utrzymanie lokali mieszkalnych i osad leśnych oraz ich remont i modernizacja związane jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa i nie stanowi wydatków na cele osobiste, wobec tego art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie może mieć zastosowania.

Wobec powyższego Nadleśnictwo nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów i usług dotyczących utrzymania mieszkań, w które zgodnie z odrębnymi przepisami ma obowiązek wyposażyć pracowników, bowiem zapewnienie mieszkania swoim pracownikom związane jest bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem i służy działalności opodatkowanej Nadleśnictwa. Podatnikowi podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem Nadleśnictwo ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących utrzymaniu mieszkań pracowniczych.

W przypadku zaś wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych i zwolnionych będzie miał zastosowanie art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Odpowiadając na pytanie pierwsze, czy Nadleśnictwo ma obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w związku z nieodpłatnym udostępnianiem w/w lokali i osad uprawnionym pracownikom, należy zwrócić uwagę, iż fakturami wewnętrznymi zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z wyżej cytowanym przepisem w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Przekazanie towarów i usług należących do przedsiębiorstwa na cele przedsiębiorstwa w przedstawionym przez Jednostkę stanie faktycznym nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT obligujących do wystawiania faktur wewnętrznych, w związku z tym nie należy wystawiać faktur wewnętrznych dokumentujących nieodpłatne udostępnianie lokali mieszkalnych i osad leśnych uprawnionym pracownikom.

Czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT dokumentuje się innymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości. W art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994r. (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) o rachunkowości, określono, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ) przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj