Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG PS/415/35/6/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG PS/415/35/6/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedając nieruchomość rolną , przed upływem pięciu lat od daty jej zakupu, nabytą od Agencji Nieruchomości Rolnej na zasadzie pierwokupu zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, podlegam 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 nr 08 poz. 60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, stanowisko Strony przedstawione we wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ( Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ) o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości rolnej, uznaje za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 23.05.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodów ze sprzedaży nieruchomości rolnej przed upływem pięciu lat od daty jej zakupu, a nabytej od Agencji Nieruchomości Rolnej na zasadzie prawa pierwokupu.

Stan faktyczny:
Jest Pan następcą prawnym byłego właściciela nieruchomości rolnej, przejętej przez Skarb Państwa i korzysta Pan z prawa pierwokupu zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 pkt. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Po zakupie przedmiotowej nieruchomości zamierza Pan ją sprzedać swoim pełnomocnikom, którzy są jej aktualnymi użytkownikami.

Dnia 12.04.2005 r. pełnomocnik Strony ( przyszły nabywca ) złożył oświadczenie, że nieruchomość po zakupie nadal zachowa charakter rolny.

Pytanie Podatnika:
Czy sprzedając nieruchomość rolną , przed upływem pięciu lat od daty jej zakupu, nabytą od Agencji Nieruchomości Rolnej na zasadzie pierwokupu zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, podlegam 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Strony:
W przedstawionej powyżej sytuacji 10% zryczałtowany podatek nie ma zastosowania z uwagi, iż nabycie i zbycie dotyczy nieruchomości rolnej oraz z uwagi na fakt, iż przy nabyciu nastąpi realizacja prawa pierwokupu zgodnie z art. 21 ust. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:
Strona zamierza nabyć nieruchomość od Agencji Nieruchomości Rolnej, korzystając z prawa pierwokupu. Obecnie powyższa nieruchomość użytkowana jest na cele rolnicze i zgodnie z oświadczeniem z dnia 12.04.2005r. przyszłego nabywcy tej nieruchomości jej charakter nie ulegnie zmianie.

Z treści przepisu art. 21 ust. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ) wynika , że zwolnione od podatku dochodowego są przychody :
1) z odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami,
2) ze sprzedaży nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie,
3) ze sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

W przedstawionej przez Podatnika sytuacji powyższy przepis nie będzie miał zastosowania, ponieważ przychód, jaki podatnik uzyska nie będzie stanowił odszkodowania, a zbycie nieruchomości nie nastąpi na cele jej wywłaszczenia. Także w ostatnim z wymienionych wyżej przypadków wymagane jest, aby to nabywca korzystał z prawa pierwokupu nieruchomości.

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania przychodów uzyskanych przez zbywcę nieruchomości w sytuacji, gdy jej nabywca nie korzysta z prawa pierwokupu na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powyższy przychód ze sprzedaży będzie jednak wolny od podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 28 u. o. p. d. o. f. przy spełnieniu przesłanek w nim zawartych.

Przepis ten obejmuje zwolnieniem przedmiotowym przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Według przepisu art. 2 pkt 1 ustawy o podatku rolnym ( Dz. U. Z 1993 r. nr 94 poz. 431 ze zm. ) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów o których mowa w art. 1 ( tj. grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Zwolnienie podatkowe nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. W umowie kupna-sprzedaży ( akcie notarialnym ) powinien być określony charakter tej nieruchomości. Jeżeli nabyta przez Stronę nieruchomość rolna nie utraci po sprzedaży swojego charakteru - to przychód uzyskany z tej sprzedaży przy spełnieniu powyższych przesłanek nie będzie opodatkowany zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja powyższa dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, w terminie 7 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj