Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB/005-154/EG/05
z 19 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB/005-154/EG/05
Data
2005.05.19



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
fundusz świadczeń socjalnych
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania dopłaty uzyskanej z funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku córki zorganizowanego w formie zimowiska.


Decyzja


Na podstawie art. 14 b par. 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12.04.2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z dnia 29.03.2005 roku Nr US 1434/SL-LD/415/25/AP/05 uznającego stanowisko Pana wyrażone we wniosku o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów art 21 ust 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za nieprawidłowe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka:


- odmówić uchylenia zaskarżonego postanowienia


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 08.02.2005 roku wystąpił Pan o udzielenie pisemnej intrepretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania dopłaty uzyskanej z funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku córki zorganizowanego w formie zimowiska.


Postanowieniem z dnia 29.03.2005 roku Nr US 1434/SL-LD/415/25/AP/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga uznał stanowisko Pana wyrażone w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie pismem z dnia 05.04.2004 roku wniósł Pan zażalenie.


Rozpatrując sprawę w wyniku złożonego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zważył co następuje:


W przedstawionym stanie faktycznym znajduje zastosowanie art. 21.ust  1. pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych. , (Dz.U. Z 2000 roku. Nr 14.poz. 176 ) który w brzmieniu obwiązującym w 2004 stanowił ,iż wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.


W zażaleniu kwestionuje Pan zasadność żądania zapłaty podatku od wypłaconej dopłaty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wypoczynku córki zorganizowanego w formie zimowiska , wskazując , iż w myśl wyżej powołanego art 21 ust 1 pkt 78 zwolnienie przedmiotowe przysługuje młodzieży do lat 18 , a nie zaś młodzieży do ukończenia 18 lat .


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozpatrując sprawę w wyniku zgromadzonego materiału dowodowego zauważa, iż zgodnie z dyspozycją art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.KODEKS CYWILNY (Dz.U.z 1964 r.Nr 16. poz. 93 ), termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.


Dokonując wykładni literalnej wyżej powołanego przepisu należy uznać ,iż osiemnasty rok życia osiąga się z początkiem dnia, który swą datą odpowiada dniu urodzenia .


W świetle powyższego zwolnienie przedmiotowe przewidziane przepisami art 21 ust 1 pkt 78 wyżej powołanego aktu prawnego nie znajduje zastosowania w przypadku dofinansowania w miesiącu marcu 2004 roku zimowiska córki, która osiemnasty rok życia ukończyła w styczniu 2004 roku. Tym samym bezzasadne pozostaje stwierdzenie, iż „dziecko ma 18 lat przez cały rok aż do ukończenia 19 lat , zaś gdyby ustawodawcy chodziło o młodzież do ukończenia 18 lat , to w analizowanym przepisie, podobnie jak w art 6 ust 4 pkt 3 ustawy pdof użył by takiego sformułowania”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj