Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
IPD1/ 415-10/ 05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD1/ 415-10/ 05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
lokal mieszkalny
opłata czynszowa
opłata eksploatacyjna
pozarolnicza działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej proporcjonalnie do zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej powierzchni w lokalu mieszkalnym wpłaty na fundusz remontowy, termomodernizacyjny, opłaty za legalizację wodomierzy, zaliczkęza wodę czy też jedynie opłatę eksploatacyjną, wywóz nieczystości, co, konserwacje instalacji gazowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bytomiu stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2005 r. (wpływ do Urzędu dnia 1 marca 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), a w szczególności przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu wpłynął wniosek z dnia 27 stycznia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych w lokalu mieszkalnym o powierzchni 48 m kw.. Do działalności gospodarczej wykorzystuje Pan około 9,5 m kw. powierzchni mieszkania, co stanowi 19,79 % jego ogólnej powierzchni. Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni wpłaty na fundusz remontowy, fundusz termomodernizacyjny, opłaty za legalizację wodomierzy i zaliczkę za wodę, czy też jedynie opłaty będące częścią składową czynszu, tj. opłatę eksploatacyjną, wywóz nieczystości, co., konserwacje instalacji gazowej.

W Pana ocenie powyższe koszty są elementami składowymi czynszu zatem można je zaliczyć w części przypadającej na działalność gospodarczą do kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy stwierdza co następuje:Kwestię dotyczącą opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali spółdzielczych reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ust. 1 – członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Kwestię kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej, regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.Z powyższego wynika, że aby uznać wydatek za koszt podatkowy, muszą zostać spełnione dwa warunki:- musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz,- nie może być wymieniony w katalogu negatywnym, tj. ustawowym wykazie kosztów nie uznanych za koszt podatkowy wg art. 23 ww. ustawy.Można zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż własny lokal mieszkalny wykorzystywany jest przez Pana zarówno na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i na cele mieszkalne. Skoro lokal mieszkalny wykorzystywany jest do prowadzonej działalności gospodarczej, to poniesione wydatki finansowe służyć będą w takim samym stopniu, zarówno realizacji celów mieszkalnych, jak i celom związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oznacza to, iż do kosztów uzyskania przychodu w warunkach określonych w ww. ustawach oraz w świetle przedstawionego stanu faktycznego, zaliczyć będzie można wszystkie ponoszone wydatki, w takiej części, w jakiej dotyczą one prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie dodaje się, że wydatków na fundusz remontowy, w części dotyczącej prowadzonej działalności gospodarczej, zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, nie ma Pan prawa odliczyć od podatku dochodowego jako wydatków z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj