Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościanie
PD/415-8a/05
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-8a/05
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Kościanie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
okres
samochód osobowy
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy półroczny okres, dla celów ustalenia obowiązku podatkowego w podatku dochodowym ze sprzedaży rzeczy (samochodu), liczy się od daty nabycia, czy też od końca miesiąca, w którym nabyto samochód?


Podatnik w dniu 28.10.2004 r. został laureatem konkursu zorganizowanego przez sieć handlową. Nagroda - samochód osobowy - została wydana w dniu 04.11.2004 r. Przed wydaniem nagrody organizator pobrał od podatnika kwotę podatku dochodowego od wygranych w loteriach. Podatnik zamierza wygrany samochód sprzedać przed upływem pół roku od jego nabycia, za cenę niższą od jego wartości w dniu nabycia. Wątpliwość podatnika budzi sposób liczenia okresu półrocznego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie, czy okres ten liczy się od daty nabycia, czy też od końca miesiąca, w którym nabyto samochód. Zdaniem podatnika okres półroczny liczy się od dnia wydania nagrody, tj. od 04.11.2004 r.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono co następuje:

Treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy innych niż nieruchomości, dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko dotyczące sposobu liczenia okresu półrocznego za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj