Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0884/04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0884/04
Data
2004.10.25



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin i sposób przekazywania zaliczek


Słowa kluczowe
korekta
pomoc
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy w związku z powyższym jest zobowiązany do korekty złożonych już deklaracji PIT-4 w części dotyczącej kwoty pobranego podatku, przekazanej na PFRON oraz zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych?


Stan faktyczny:

Pracodawca posiadający status pracy chronionej chcąc uzyskać pomoc finansową na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom prowadzącym zakład pracy chronionej (Dz. U. Nr 98 poz. 989) - w roku 2004 rezygnuje ze zwolnień podatkowych, o których mowa w treści art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:

  1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego prze-działu skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, przekazują:

  2. a) w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
    b) w 90% na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
  3. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1, przekazują na zasadach określonych w ust. 1.

Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy będący zakładami pracy chronionej przekazane na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji wykazują w poz. 49 deklaracji PIT-4, którą zgodnie z brzmieniem art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. są obowiązani przesłać do właściwego urzędu skarbowego.

W myśl § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004r. intensywność pomocy wynosi do 100 % poniesionych wydatków, o których mowa w § 4, nie więcej jednak niż 75 % zwolnień, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r.

Stosownie zaś do brzmienia art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z:

  1. podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, (...) oraz
  2. opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.

Przy czym zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy:

  1. podatku od gier,
  2. podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,
  3. cła,
  4. podatków dochodowych,
  5. podatku od środków transportowych.

Mając na uwadze wyżej powołane unormowania prawne zwolnienie z podatków, o którym mowa w art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. nie dotyczy podatków dochodowych, zatem rezygnacja z tego zwolnienia pozostaje bez wpływu na poprawność wypełnienia poz. 49 w druku PIT4, gdyż pozycja ta jak i cała deklaracja dotyczy podatku dochodowego.

Zaś przekazanie zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zaliczek na PFRON i zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest obowiązkiem płatnika nałożonym przez ustawę, a nie zwolnieniem podatkowym, z którego można zrezygnować.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym rezygnacja w 2004r. przez zakład pracy chronionej z ulg w zapłacie podatków i opłat przewidzianych w treści art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. nie daje podstaw prawnych do korekty dotychczas złożonych deklaracji PIT-4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj