Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PP/005-40/05-35/JS
z 6 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-40/05-35/JS
Data
2005.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
internet
obliczenie podatku
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia całego podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną w związku ze zmianą stawki podatku VAT na usługi dostępu do internetu?


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Pan "X" prowadząc działalność gospodarczą świadczy głównie usługi w zakresie dostępu do internetu, które do końca lutego 2005 r. były zwolnione od podatku VAT. Udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży obliczony na podstawie obrotów osiągniętych w roku 2004 wyniósł 12 %. W m-cach styczniu i lutym 2005 r. podatnik zgodnie z przepisem art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.) pomniejszał kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego , którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Ponieważ od 01.03.2005 zgodnie z ustawa z dnia 16.12.2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 14, poz.113) usługi dostępu do Internetu są opodatkowane stawką określoną w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnik pyta czy świadcząc wyłącznie usługi opodatkowane może od miesiąca marca 2005 r. odliczyć cały podatek naliczony a nie tylko część ustaloną w oparciu o przepis art. 90 ust. 3 ww. ustawy o VAT. Podatnik stoi na stanowisku , że od miesiąca marca 2005 r. ma prawo do odliczenia całego podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. powyżej ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w takim zakresie w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . Jedynie w przypadku wykonywania przez podatnika jednocześnie czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje oraz gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną należy przy odliczaniu podatku naliczonego stosować zasady określone w art. 90 ustawy o VAT. Jeśli zatem od dnia 01.03.2005 r. wszystkie usługi wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , odliczeniu podlega cały podatek naliczony przy zakupie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania tych czynności .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj