Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-41/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-41/05
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
eksport (wywóz)
samochód


Pytanie podatnika
Podatnik podpisał umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie której otrzyma dotację ze środków SAPARD na zakup środków transportu (naczep - chłodni). Podatnik korzysta również z dofinansowania do sprzedaży jabłek na eksport w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Podatnik pyta: czy zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług czynność otrzymania dotacji na zakup środków transportu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) oraz czy otrzymanie dotacji do sprzedaży jabłek na eksport będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0% .


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.W zdaniu poprzednim chodzi o związek bezpośredni (a nie o związek mający charakter "luźny").
Z regulacji art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi to wówczas tego rodzaju dofinansowanie stanowi element uzupełniający cenę, w związku z czym wchodzi do podstawy opodatkowania VAT- em.
Dotacje celowe (przedmiotowe) stanowiące część ceny, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Dotyczy to również zaliczek na dotacje (art. 29 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).W związku z powyższym dopłaty do eksportu jabłek otrzymywane przez Spółkę mają charakter dotacji związanych z dostawą towarów określonych w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej dla towaru, którego te dotacje dotyczą.

Na podstawie przepisu art. 41 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatkowa w eksporcie towarów wynosi 0 %. Dlatego też dla dotacji związanej z eksportem towarów stawka podatkowa VAT będzie wynosiła 0 %.
Z literalnego brzmienia art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dotacje (dopłaty) zwiększają podstawę opodatkowania, wyłącznie w przypadku, gdy mają charakter przedmiotowy, tj. gdy dotyczą dofinansowania konkretnego towaru lub usługi.
W przypadku, gdy podmiot uzyskuje dotację nie do konkretnego produktu, lecz na cele całego przedsiębiorstwa, tzw. dotację podmiotową, to w świetle ustawy o podatku towarów i usług nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym dotacja otrzymana do środków transportu (naczep - chodni), nie stanowi dopłaty do konkretnej dostawy lecz jest związana z zakupem samochodów, które będą służyły ogólnie pojętej działalności prowadzonej przez podatnika, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 19 ust. 21 wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.
Udokumentowanie otrzymanej pomocy stanowi zawarta umowa, określająca przeznaczenie i wysokość dotacji oraz dowód wpływu kwoty dotacji na rachunek bankowy podatnika.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj