Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/3/20/EP/2005
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/3/20/EP/2005
Data
2005.05.05



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
opłata leasingowa
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy opłaty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodów, jeżeli Spółka wstąpiła w prawa i obowiązki poprzedniego leasingobiorcy ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216, 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 14 lutego 2005 r. (data otrzymania: 21 luty 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie ponoszonych przez Spółkę opłat z tytułu używania samochodów ciężarowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, jeżeli Spółka wstąpiła w miejsce dotychczasowego korzystającego (przejmując jego prawa i obowiązki) w kontekście kosztów uzyskania przychodów Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE
Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Na mocy aneksu do umowy leasingu operacyjnego Spółka wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego leasingobiorcy. Umowa leasingu dotyczy samochodów ciężarowych i zawarta została na okres czterech lat i dwóch miesięcy. Aneks do umowy leasingu na mocy którego wstępujemy w prawa i obowiązki leasingobiorcy powoduje, że:
- okres użytkowania przedmiotu umowy u nas i u poprzedniego leasingobiorcy spełnia łącznie warunki ustawy tj. okres ten łącznie przekracza 40 % normatywnego okresu amortyzacji środków będących przedmiotem niniejszej umowy leasingowej,
- suma opłat poniesionych przez nas i przez poprzedniego leasingobiorcę pomniejszona o należny podatek VAT, przewyższa wartość początkową przedmiotu leasingu.
Wątpliwości Podatnika dotyczą prawa zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu od dnia zawarcia aneksu bez względu na to, że w Spółce suma opłat będzie niższa od wartości początkowej przedmiotu laesingu, oraz okres użytkowania przez Spółkę będzie krótszy aniżeli 40 % normatywnego okresu amortyzacji.
Podatnik uważa, że w powyższej sytuacji ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłaty leasingowe.
Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do Niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:
- art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 645 ze zm.), który mówi, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowił przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
- art. 17l ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, że do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w art. 17b ust. 1 pkt 2 lub art. 17f ust. 1 lub art. 17i ust. 1, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 12-16, dla umów najmu i dzierżawy.
Przepis art. 17b ust. 1 ww. ustawy reguluje zasady opodatkowania stron umowy leasingu. Zgodnie z tym przepisem, aby opłata zapłacona przez korzystającego była kosztem uzyskania przychodów umowa powinna łącznie spełniać warunki określone w punktach 1 i 2 przytoczonego przepisu. Jeżeli którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony – umowa nie ma charakteru podatkowej umowy leasingu. W przypadku Spółki żaden z ww. warunków nie jest spełniony, zatem opłaty leasingowe ponoszone przez Spółkę nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
W myśl art. 17l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w art. 17b ust. 1 pkt 2 stosuje się przepisy, o których mowa w art. 12-16 tj. dla umów najmu i dzierżawy.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że:
- przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu faktycznego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji,
- w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Podatnikowi przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj