Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/443-64/05/EF
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-64/05/EF
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
komis
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
W złożonym piśmie podatnik pyta czy ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% w przypadku dostawy towaru dla podmiotu, który następnie dokonuje jego eksportu.


Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), art. 2 ust. 8, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2005r. (uzupełnionego w dniach 24.03.2005r. oraz 25.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 01.03.2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Stan faktyczny tej sprawy:

Podatnik realizuje dostawy towarów kontrahentowi, który następnie eksportuje te wyroby do Rosji. Powyższe dostawy Podatnik klasyfikuje jako sprzedaż krajową i opodatkowuje stawką 22% lub 7% w przypadku wyrobów dla niemowląt. Kontrahent Podatnika przedstawił propozycję zawarcia umowy agencyjnej na przekazanie mu przedstawicielstwa, jako agentowi do zawierania transakcji handlowych i realizacji sprzedaży wyrobów Podatnika do Rosji za wynagrodzeniem prowizyjnym na podstawie art. 83 ust.1 pkt 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Jednocześnie kontrahent proponuje, aby Jednostka przekazywała mu swoje wyroby na czas określony 60 dni na podstawie specyfikacji, które następnie kontrahent będzie sprzedawał we własnym imieniu jako eksporter, ale na rachunek Spółki oraz będzie wystawiał fakturę eksportową, która wraz z dokumentem celnym potwierdzającym wywóz towarów do Rosji stanowiłaby podstawę do uznania przez Spółkędostawy jako eksport towarów i zastosowania stawki podatku 0%. W złożonym w dniu 24.03.2005r. uzupełnieniu do wniosku Podatnik stwierdza, że kontrahent będzie przygotowywać dokumenty potwierdzające wywóz wyrobów, w których Podatnik byłby wymieniony jako producent, a nie eksporter. Jednocześnie wskazać należy, iż w § 5 ust. 3 załączonego wzoru umowy agencyjnej, która ma zostać zawarta między Z... Sp. z o.o. a Agentem, stwierdza się, iż na dokumentach celnych SAD w polu exporter będzie wymieniony Agent. Podatnik zauważa, iż zaproponowana forma współpracy w znacznym stopniu spełnia warunki umowy komisu - art. 765 KC.

Ponadto w złożonym w dniu 25.04.2005r. uzupełnieniu do złożonego wniosku Podatnik stwierdza, że "...projekt umowy agencyjnej, w oparciu o którą kontrahent chciałby realizować ze spółką współpracę handlową według podatnika jest umową komisu".

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik prosi o udzielenie informacji czy realizując wyżej wymienione dostawy na podstawie umowy agencyjnej ma prawo uznać dostawę za eksport towarów i zastosować stawkę podatku 0%.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie w piśmie z dnia 01.03.2005r. Podatnik podaje, że "... nie widzi możliwości zaliczenia sprzedaży realizowanej w oparciu o przedstawioną przez kontrahenta umowę do sprzedaży eksportowej opodatkowanej stawką 0%". Jednocześnie wskazać należy, iż w uzupełnieniu do wniosku, złożonego w dniu 24.03.2005r. Podatnik zmienił własne stanowsko w sprawie podając, że "...jeżeli otrzyma dokument potwierdzający wywóz przekazanych (...) wyrobów poza terytorium wspólnoty to zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o podatku VAT dokonaną dostawę uzna za eksport towarów i zastosuje stawkę podatku 0%". W dniu 25.04.2005r. Podatnik dokonał uzupełnienia własnego stanowiska w sprawie, tj podał, iż "...projekt umowy agencyjnej, w oparciu o którą kontrahent chciałby realizować ze spółką współpracę handlową według podatnika jest umową komisu. Wydanie towarów przez Podatnika na podstawie powyższej umowy nie może być uznane za eksport towarów i opodatkowane stawką 0%". Ostatecznie więc w niniejszej odpowiedzi tutejszy organ podatkowy odniósł się do stanowiska Podatnika wyrażonego w wyżej wymienionym piśmie z dnia 25.04.2005r.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

  • art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą",
  • art. 5 ust. 1 ustawy,
  • art. 7 ust. 1 ustawy.

W świetle art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów (...).

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Wobec powyższego oraz mając na uwadze stwierdzenie Podatnika, iż "...Kontrahent proponuje, aby Spółka Z... przekazywała mu swoje wyroby na czas określony 60 dni..." i, że "...projekt umowy agencyjnej, w oparciu o którą kontrahent chciałby realizować ze spółką współpracę handlową według podatnika jest umową komisu" stwierdzić należy, iż wydanie towarów przez Z... Sp. z o.o. swemu kontrahentowi stanowić będzie dostawę towarów na terenie kraju w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Wskazać należy, iż Podatnik w złożonym w dniu 24.03.2005r. piśmie podaje, iż Agent będzie dokonywał wysyłki wyrobów do odbiorców w Rosji a na dokumentach potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Podatnik nie będzie wymieniony jako eksporter towarów, a jako producent.

W związku tym, iż z eksportem towarów mamy do czynienia jedynie w przypadku wywozu towarów potwierdzonego przez urząd celny wyjścia przy dokonaniu czynności określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, stwierdzić należy, iż dostawy, które mają być dokonywane przez Podatnika uznać należy za wykonywane wyłącznie na terenie kraju, a więc przy ich dokonaniu nie będzie następował wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Wobec powyższego dostawy towarów, o których mowa wyżej, nie będą stanowiły eksportu towarów. Jednocześnie wskazać należy, iż będą one stanowiły dostawy towarów na terenie kraju i będą podlegały opodatkowaniu z zastosowaniem właściwych stawek podatku VAT określonych w ustawie oraz przepisach wykonawczych do ustawy.

Ponadto wskazać należy, iż wskazywany przez Podatnika w piśmie z dnia 01.03.2005r. przepis art. 82 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy, który stanowi, iż stawkę podatku 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych ma zastosowanie jedynie do podmiotów wykonujących czynności o których mowa w niniejszym przepisie a nie dla podmiotów będących usługobiorcami tych usług.

W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj