Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/PP/PO/443-10/05/JW
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/PP/PO/443-10/05/JW
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy w przypadku braku świadectwa homologacji do samochodu ciężarowego oraz samochodu spejalnego można odliczać podatek od towarów i usług?


Podatnik posiada dwa pojazdy samochodowe. Pierwszym z nich jest Jelcz 3W 317, drugim jest STAR 29-GP. Do obydwu pojazdów podatnik nie posiada świadectwa homologacji. Z załączonych do wniosku podatnika oświadczeń producentów tych pojazdów wynika, że do przedmiotowych samochodów nie ma świadectw homologacji w ogóle ponieważ produkowane były przed rokiem 1984 i ówczesne przepisy nie wymagały uzyskania tego rodzaju dokumentów.

Zdaniem podatnika z przepisów nie wynika aby brak odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem takiego pojazdu za samochód osobowy. Przekonuje także że oświadczenia od producentów są dowodem, iż dane pojazdy posiadają określone dane techniczne, jednocześnie wynika z ich treści, że producenci nie posiadają żadnych świadectw homologacji. Podatnik sądzi, że powyższe dokumenty uprawniają go do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do w/w pojazdów.

Podatnik zwrócił się o odpowiedź jakie jest stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w kwestii odliczania podatku VAT od zakupów paliwa dla każdego pojazdu z osobna przy posiadaniu dokumentów wymienionych powyżej, tj. oświadczeń producentów.

W odpowiedzi na zapytanie złożone przez podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego od zakupów paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 - a więc pojazdów które w myśl ustawy o podatku od towarów i usług uznawane są za "samochody osobowe" - od zakupu których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o całość podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu.

Ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń) dla potrzeb określenia dopuszczalnej ładowności pojazdu, o której mowa w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. ustala się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W sytuacji, w której pojazd samochodowy ma ładowność mniejszą niż wynikająca z wzoru, o którym mowa w tym przepisie, bądź na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji nie można ustalić dopuszczanej ładowności lub ilości miejsc, to pojazd taki w myśl ustawy o podatku od towarów i usług traktowany jest jak "samochód osobowy" i podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.

Należy zwrócić uwagę, że z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest aby ze świadectwa homologacji wydanego dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik wywodzi swoje prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodu.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że obowiązek uzyskania świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji w odniesieniu do pojazdów samochodowych został wprowadzony od dnia 1 stycznia 1984r. przez ministra właściwego do spraw transportu zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6 poz 35). Natomiast przed rokiem 1984 ówczesnym odpowiednikiem obecnego świadectwa homologacji było zaświadczenie dopuszczalności typu.

Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadectwa zostały wydane (producenta lub importera). Istnieje zatem możliwość uzyskania informacji z wymaganych dokumentów, a wiec i ustalenia czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują aby dokumenty inne niż wyciąg ze świadectwa homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku posiadania świadectwa homologacji stanowił podstawę do określenia, czy dany pojazd spełnia warunki opisane w art. 86 ust. 3-5 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem także czy podatnikowi przysługuje prawo do dokonania odliczenia VAT-u od paliwa zakupionego do tego pojazdu. W związku z powyższym przedstawione przez podatnika oświadczenia producentów nie mogą stanowić w myśl ustawy o podatku od towarów i usług podstawy do ustalenia czy pojazdy te spełniają warunki opisane w art. 86 ust. 3-5. Tym bardziej oświadczenie firmy M. Sp. z o.o., z którego nie wynika jaka jest dopuszczalna ładowność pojazdu.

W sytuacji jednak gdy brak jest świadectwa homologacji należy brać pod uwagę, czy w ogóle z tego dokumentu na dany typ pojazdu może wynikać uprawnienie, z którego podatnik wywodzi, że dopuszczalna ładowność tego pojazdu jest wyższa niż określona wzorem zawartym przepisie art. 86 ust 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem w przypadku samochodów bezwzględnie ciężarowych, tzn. konstrukcyjnie przeznaczonych wyłącznie do przewozu towarów, odliczenie podatku naliczonego od zakupionego do tego pojazdu paliwa będzie podatnikowi nadal przysługiwać. Tym niemniej obowiązkiem podatnika jest dołożyć wszelkich starań aby zdobyć i zgromadzić odpowiednio przekonującą dokumentację, z której wywodzi swoje uprawnienia do odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do posiadanych samochodów, np. opisy techniczne pojazdu sporządzone przez jednostki w tym wyspecjalizowane w wyniku przeprowadzonych rzetelnych badań technicznych pojazdu.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego oświadczenia producentów, załączone przez podatnika do przedmiotowego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego, samodzielnie nie są wystarczająco przekonującymi dokumentami aby uznać, że pojazdy których dotyczą spełniają warunki opisane w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym nie dają one podatnikowi prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących zakup paliw silnikowych do przedmiotowych pojazdów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj