Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PD/415-4/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-4/05
Data
2005.04.15


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Dotyczy wspólnego opodatkowania przez małżonków dochodów osiągnietych przez nich w 2004 roku w przypadku gdy w stosunku do jednego z nich zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian./


W dniu 16 marca 2005r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości łącznego opodatkowania małżonków w sytuacji, gdy jedno z nich jest opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Wniosek został uzupełniony w dniu 04 kwietnia 2005r.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego podatnik od m-ca lutego 2003r. do dnia 10 października 2004r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, której wykonywanie „zawiesił” w dniu 10 września 2003r.

Powyższą kwestię regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Od tej zasady art. 6 ust. 2 powołanej ustawy przewiduje odstępstwo wprowadzając preferencyjny sposób opodatkowania małżonków, jednak z zastrzeżeniem art. 6 ust. 8 przedmiotowej ustawy.Przewidziany w ustawie preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje jednak zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami).Oznacza to, że z możliwości wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych w 2004 roku nie mogą skorzystać małżonkowie, jeżeli którykolwiek z nich dla przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej wybrał zryczałtowaną formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej Nie można zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, iż warunkiem stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest faktyczne uzyskanie przychodów przez podatnika.Okoliczność ta miała istotne znaczenie w stanie prawnym obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2003r Przed tym dniem fakt prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtowej nie stanowił przesłanki wyłączającej możliwość zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków - przesłankę taką stanowiło uzyskanie przychodów z tej działalności.Tym samym, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodów z działalności opodatkowanej w formie zryczałtowanej, miał prawo do rozliczenia się z dochodów osiągniętych w roku podatkowym wspólnie z małżonkiem.

W efekcie zmiany dokonanej ustawą z dnia 27 lipca 2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 1182) od 01 stycznia 2003r. nieuzyskanie w roku podatkowym przychodów z działalności, dla której podatnik wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie uprawnia do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem.

Podkreślić należy również fakt, że powołana ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewiduje możliwości „zawieszenia” działalności gospodarczej, nawet w sytuacji nieuzyskiwania przychodów z tej działalności – przewiduje jedynie możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej w odniesieniu do podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie karty podatkowej (art. 34 ustawy).

Na podstawie przepisów w/w ustawy obowiązuje zasada, w myśl której, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania – uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym osoba, która nie zlikwidowała działalności gospodarczej, uznawana jest przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za osobę prowadzącą taką działalność, do której zastosowanie mają przepisy tej ustawy.Dla możliwości preferencyjnego zastosowania sposobu opodatkowania małżonków bez znaczenia pozostaje więc okoliczność, że podatnik nie osiągnął przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj