Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/443/902/MW/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/443/902/MW/05
Data
2005.05.13



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
środek transportowy


Pytanie podatnika
Zakupiłem w Niemczech, w dniu 16.03.2005r. powypadkowy ,uszkodzony samochód. Jestem drugim właścicielem przedmiotowego samochodu, którego data pierwszej rejestracji jest 26.08.2004r. Ostateczna data wyrejestrowania w Niemczech pierwszego użytkownika to 16.03.2005r. Ponieważ samochód jest uszkodzony z przodu i z boku, kwestionuję wskazanie licznika na podstawie, którego mam zostać obciążony podatkiem VAT, bowiem samochód który sprowadziłem nie przekroczył 6000 km. W wielu przypadkach stany liczników są fałszowane ze strony sprzedających tak w kraju jak i za granicą w samochodach używanych i uszkodzonych . Moim zdaniem ważna i prawidłowa jest data I rejestracji, gdyż decyduje o tym wydział komunikacji w Niemczech.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005 roku ), w związku z pismem z dnia 06.04.2005r. uzupełnionym w dniu 29.04.2005r. w sprawie potwierdzenia brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu dla osoby fizycznej, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a


- uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


W zapytaniu z dnia 06.04.2005r. uzupełnionym w dniu 29.04.2005r. w sprawie potwierdzenia brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 16.03.2005r. nabył Pan samochód osobowy (Marki DAEWOO, Typ REŻŻO ), który według stanu licznika ma 3.772 km przebiegu, a od pierwszej rejestracji upłynęło 6 miesięcy ( rejestracja w/w samochodu nastąpiła w dniu 26.08.2004r.). Następnie w dniu 06.04.2005r. wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu. Zdaniem Pana w/w samochód nie jest samochodem nowym ponieważ spełnienie jednego z warunków wymienionych w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wystarczy aby samochód będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia nie był uznany za nowy środek transportu i nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że na podstawie w/w art. 2 pkt 10 ustawy o podatku VAT za nowy środek transportu uznaje się przeznaczone dla transportu osób lub towarów m.in. pojazdy lądowe wymienione w poz. 1- 4, 9, 10 i 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów , jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruch drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Zgodnie z przytoczoną definicją nowego środka transportu zamieszczoną w art. 2 pkt 10 ustawy spełnienie choćby jednego z warunków nią objętych wystarczy, aby samochód będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia uznać za nowy środek transportu.

Biorąc pod uwagę, przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny we wniosku, zgodnie z którymi zakupiony przez Pana samochód osobowy ma 3.772 km przebiegu, a od pierwszej rejestracji upłynęło ponad 6 miesięcy stwierdzić należy, iż spełnia on jeden z warunków wymienionych w art. 2 pkt 10 ustawy. Przedmiotowy samochód stanowi nowy środek transportu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym ciąży na Panu obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług według stawki obowiązującej dla danego towaru na terytorium kraju z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu na podstawie art. 9 ust. 3 w/w ustawy. Przepis ten stanowi, iż przywóz z innego państwa członkowskiego nabywanego tam nowego środka transportu na terytorium Polski co do zasady zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie jest przy tym istotne czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług czy konsument.

Zgodnie z zapisem art. 103 ust. 4 w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia m.in. nowych środków transportu podatnik jest zobowiązany do obliczenia i zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Wg brzmienia art. 105 w/w ustawy Naczelnik Urzędu Skarbowego dla celów związanych z z rejestracją środków transportu jest obowiązany do wydania zaświadczenia potwierdzającego:
1) uiszczenie podatku przez podatnika
2) brak obowiązku uiszczenia podatku

Z uwagi na treść posiadanych przez tut. organ podatkowy danych zawartych w złożonych przez Pana dokumentach Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zasadnym będzie wydanie zaświadczenia o uiszczeniu przez podatnika podatku z tytułu nabycia nowego środka transportu pod warunkiem, że podatek zostanie uiszczony.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie nie podziela Pana stanowiska przedstawionego w złożonym piśmie i postanawia jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj