Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PBN/415/6/2005/AK
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PBN/415/6/2005/AK
Data
2005.06.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
kapitały pieniężne
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany z tytułu udziału w funduszach kapitałowych można pomniejszać o straty poniesione z tego samego źródła dochodów w latach ubiegłych?


W dniu 09.03.2005 roku do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego w dniu sporządzenia wniosku tj. 07.03.2005 r. wynika, że w 2004 r. podatniczka uzyskiwała przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W latach ubiegłych z tego samego tytułu ponosiła straty. W złożonym zapytaniu Podatniczka przedstawiła swoje stanowisko, w którym stwierdziła, że zgodnie z art. 9 ust. 6 istnieje możliwość zastosowania przepisu ust. 3 mówiącego o możliwości obniżenia dochodu uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych o wysokość straty z tego źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.

Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 roku, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za fundusze kapitałowe uważa się fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Zgodnie z zapisem art. 30a ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego ciąży na płatniku zgodnie z zapisem art. 41 ust. 4 ustawy. Dochodów tych nie kumuluje się z pozostałymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.
Jak wynika z ust. 5 wyżej cytowanego art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2005 r., dochodem z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
Z zapisu art. 30a ust. 5 wyżej cytowanej ustawy jednoznacznie wynika, że dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych ani inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. Reasumując powyższe dochodów uzyskanych przez podatniczkę w 2004 roku z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie można pomniejszyć o straty poniesione w latach ubiegłych z tegoż źródła dochodu, bowiem brak jest takich uregulowań w zapisie wyżej cytowanych przepisów prawa podatkowego.
Jednocześnie w świetle powyższych uregulowań prawnych dochodów tych nie należy wykazywać w zeznaniu podatkowym PIT-38.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj