Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich
PPXI/443/10/2005
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPXI/443/10/2005
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy w Piekarach Śląskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stolarka okienna
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy będąc producentem stolarki okiennej i drzwiowej może łącznie zafakturować montaż wraz z użytymi materiałami (oknami i drzwiami) w budynkach mieszkalnych i łącznie opodatkować według stawki 7%.


Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że podatnik jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej. W przeważającej większości dokonuje on sprzedaży okien i drzwi wraz z usługą montażu, głównie na zlecenia spółdzielni mieszkaniowych w budynkach mieszkalnych. Zdaniem podatnika prace budowlano-montażowe w tych obiektach opodatkowane są wg stawki 7%. Podatnik uważa również że jeżeli wartość materiałów wchodzi w skład ceny usługi preferencyjna stawka VAT dotyczy całości (materiałów i robocizny włącznie). Podatnik zaznacza jednak, iż w sytuacji, gdy montaż dokonywany jest przez producenta, zdaniem Urzędu Statystycznego jaki i Ministerstw Finansów, koszt montażu wliczany jest w cenę dostawy towaru, a ten od dnia 1 maja 2004 roku opodatkowany jest według stawki 22%.

Zdaniem podatnika od dnia 15 lutego 2005 r na mocy wprowadzonych zmian w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania ustawy o VAT (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z póź. zm.) - tj. uzupełnienie listy o usługę montażu okien i drzwi dokonywaną przez producenta w obiektach budownictwa mieszkaniowego - jest on uprawniony do łącznego opodatkowania montażu wraz z użytym materiałem preferencyjną 7% stawką VAT.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W myśl art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 towary i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania - a więc ustalenie czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę - wiąże się ściśle z zastosowaniem przez podatnika prawidłowej stawki podatku VAT i tym samym rodzi poważne konsekwencje na gruncie regulowania zobowiązań wobec organów podatkowych.

Z informacji GUS posiadanych przez Ministerstwo Finansów wynika, iż montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiału, z którego zostały wykonane - według następujących klasyfikowań PKWiU:

  • z drewna - PKWiU 20.30.11 Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane;
  • z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa;
  • ze stali - PKWiU 28.12.10-30 Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe;z aluminium - PKWiU 28.12.10-50 Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe.

Zgodnie z wpisem dokonanym przez spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego oraz zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON złożonym w tutejszym organie skarbowym przeważającym rodzajem działalności podmiotu jest produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa (PKD 2523Z). Przedmiotową czynność należy uznać zatem za dostawę towarów w rozumieniu ustawy VAT. Jednocześnie, wobec braku preferencyjnej stawki na stolarkę okienną i drzwiową, sprzedaż taką należy opodatkować na zasadach ogólnych, tj. 22% stawką podatku VAT. Przedmiotem działalności jest również m.in. zakładanie stolarki budowlanej.

Należy jednak zaznaczyć, iż art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Jednocześnie od 1 maja 2004r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z póź. zm.). Wspomniany akt wykonawczy określa między innymi usługi, dla których obniża się stawkę podatku VAT do poziomu 7 % oraz warunki jakie muszą być spełnione, aby móc stosować wspomnianą stawkę preferencyjną. W myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT (22%) obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Natomiast z dniem 15 lutego 2005 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17 poz. 150). Zgodnie z § 1 pkt 7 lit. b tegoż rozporządzenia do wspomnianego wcześniej załącznika nr 1 dodane zostały: poz. 19 - Montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy (rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej);poz. 20 - Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKO ex 1130): 1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domu studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych 2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W świetle przytoczonych przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilnoprawnej. Z umowy zawartej ze zleceniobiorcą powinno jasno wynikać, czy usługa będzie polegała na:

  • robotach montażowych, w ramach których wykonawca będzie dokonywał wymiany stolarki okiennej i drzwiowej z użyciem materiałów, których koszt jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi - wówczas dla całej usługi obejmującej zarówno wartość materiałów, jak i robocizny należy zastosować jednolitą stawkę podatku VAT od pełnej wartości tych robót; transakcję taką należy udokumentować fakturą, która będzie zawierała jedynie kwotę określającą wartość usługi wraz z użytym materiałem; opodatkowanie przedmiotowej czynności powinno nastąpić według stawki przewidzianej dla tego rodzaju usług z uwzględnieniem rodzaju obiektu budowlanego, w którym roboty te są wykonywane; jeżeli więc Spółka będzie dokonywała montażu stolarki okiennej i drzwiowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego przedmiotowa usług winna być opodatkowana 7% stawką podatku VAT;
  • odrębnie określonej dostawie stolarki okiennej i drzwiowej oraz usłudze ich montażu - wówczas dla poszczególnych czynności należy zastosować odpowiednią stawkę podatku VAT; w opisanym przypadku dostawę stolarki okiennej i drzwiowej zgodnie z art. 41 ust. 1 należy opodatkować na zasadach ogólnych tj. 22% VAT, natomiast dla usługi montażu winna być zastosowana stawka odpowiednia ze względu na rodzaj obiektu, w którym prace te są dokonywane;
  • dostawie stolarki okiennej i drzwiowej jako towaru - opodatkowanie powinno być dokonane według stawki przewidzianej dla danego towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj