Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PPIV/443-39/05
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPIV/443-39/05
Data
2005.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
Numer Identyfikacji Podatkowej
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
potwierdzenie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur VAT dot. zakupu środków trwałych, w sytuacji gdy Spółka na fakturach VAT posłużyła się numerem REGON (w chwili zakupu Spółka nie posiadała numeru NIP)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowiskoSpółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.03.2005 r., który wpłynął do tut. urzędu skarbowego w dniu 09.03.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur VAT dotyczących zakupu środków trwałych, na których widnieje numer REGON Spółki (Spółka w chwili zakupu nie posiadała numeru NIP), jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.03.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 18.11.2004 roku Spółka złożyła w urzędzie skarbowym komplet dokumentów związany z rozpoczęciem działalności gospodarczej (łącznie z formularzem VAT-R - zgłoszenie rejestracyjne jako podatnik VAT czynny). Na druku NIP-2 Spółka jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazała dzień: 22.11.2004 roku, natomiast w dniu 23.11.2004 roku dokonała zakupu środków trwałych. Z uwagi na fakt, iż Numer Identyfikacji Podatkowej został Spółce nadany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w dniu 17.12.2004 roku, w chwili zakupu środka trwałego Spółka wskazała sprzedawcy numer REGON, który został umieszczony na przedmiotowych fakturach VAT. W związku z zaistniałym stanem faktycznym Spółka zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dot. zakupu środków trwałych otrzymanych przez Spółkę w dniu 23.11.2004 roku (otrzymane faktury VAT dotyczyły czynności opodatkowanych).

Zgodnie ze stanowiskiem Spółki zawartym we wniosku - skoro zgodnie z obowiązującym prawem Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem 22.11.2004 roku i mogła od tego czasu dokonywać zakupu, otrzymując faktury VAT oraz dokonywać sprzedaży wystawiając faktury VAT, to mogła również odliczać podatek VAT z faktur zakupowych, na których brak numeru NIP Spółki jako nabywcy.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Przysługujące podatnikowi uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może być zrealizowane w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez podatnika zarówno przesłanek pozytywnych, jak i negatywnych wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Kierując się brzmieniem art. 86 ust. 2 pkt 1a w/w ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Zatem dokumentem stanowiącym dowód na okoliczność prawa odliczenia określonej kwoty podatku naliczonego jest prawidłowo wystawiona faktura zgodnie z wymogami formalnymi przewidzianymi zarówno w przepisach ustawy o VAT, jak w rozporządzeniu wykonawczym do przedmiotowej ustawy.

W myśl art. 106 ust. 1 w/cyt. ustawy o VAT - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Na mocy ustawowego upoważnienia zawartego w przepisie art. 106 ust. 8 pkt 1 Minister Finansów w dniu 27.04.2004 roku wydał rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971). W myśl § 12 ust. 1 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz nie podlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub nie podlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka w dniu 18.11.2004 roku złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (złożony został przez podatnika formularz rejestracyjny - VAT-R). Potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT czynnego zostało wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w dniu 17.12.2004 roku.

Z uwagi na fakt, iż numer NIP został Spółce nadany w dniu 17.12.2004 roku, w chwili zakupu środków trwałych Spółka nie miała możliwości dopełnienia obowiązku w zakresie wskazania numeru NIP w chwili wystawiania przez sprzedawcę faktury VAT dokumentującej zawartą transakcję i dlatego też posługiwała się numerem REGON. Faktura VAT dotycząca zakupu środków trwałych otrzymana przez wnioskodawcę w dniu 23.11.2004 roku nie zawierała jednego z elementów faktury VAT wskazanego w przepisach w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów (numeru NIP nabywcy - § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Jednocześnie nadmienia się, iż przepis art. 106 ust. 1 ustawy o VAT określa obowiązki podatnika podatku od towarów i usług w zakresie treści faktury VAT stanowiącej podstawę odliczenia podatku naliczonego. Natomiast rozszerzenie wymogów co do treści faktury VAT w przepisach rozporządzenia wykonawczego do ustawy nie stanowi nowych, materialno-prawnych wymogów faktury VAT, których brak skutkuje niemożliwością obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zasada wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Wszelkie ograniczenia w zakresie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego (wyjątki od zasady wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, które nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający) wynikają z przepisów prawa podatkowego (zarówno z przepisów ustawy o VAT, jak i z przepisów wykonawczych do ustawy). Przypadki, w których nabycie towarów lub usług nie uprawnia podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały przez prawodawcę określone w art. 88 ustawy o VAT oraz w rozdziale 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Wśród przypadków, które wyłączają możliwość skorzystania przez podatnika z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego prawodawca nie przewidział sytuacji, kiedy faktura VAT, na której zamiast numeru NIP nabywcy wskazany jest numer REGON nie stanowi podstawy do realizacji przez podatnika uprawnienia wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę - okoliczność, iż Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur VAT, na których nie widnieje numer NIP Spółki jako nabywcy (z uwagi na fakt, iż Spółka w chwili dokonywania zakupu środków trwałych nie posiadała jeszcze numeru NIP - zostały złożone dokumenty dotyczące nadania Spółce numeru NIP) nie może decydować o pozbawieniu podatnika możliwości odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowych faktur VAT, a zatem podatnikowi przysługuje w tym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego (o ile nie zachodzą w przedmiotowej sprawie sytuacje przewidziane w art. 88 ustawy o VAT i rozdziale 8 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem zapytania podatnika (tj. w dniu 23.11.2004 roku).
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej: 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
W przypadku wniesienia zażalenia, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a - ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku, Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.), wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj