Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DGII-005-02-05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DGII-005-02-05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
dochód z najmu
opodatkowanie dochodów
wspólność majątkowa
współwłasność
zeznanie roczne
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Jakie są zasady opodatkowania dochodów z najmu w trakcie małżeństwa, jeżeli wynajmowane lokale znajdują się w budynku stanowiącym składnik majątku wspólnego małżonków oraz po rozwiązaniu małżeństwa, gdy byli małżonkowie stają się współwłaścicielami budynku w częściach ułamkowych?


Podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny sprawy: za I, II i III kwartał 2004 r. wpłacała „zaliczki” w wysokości 8,5% i 20% z tytułu najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku, którego była wraz z mężem współwłaścicielką (ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej). W październiku 2004 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa Podatniczki. Podziału majątku wspólnego nie dokonano. W 2005 r. nadal będą wynajmowane lokale mieszkalne znajdujące się w w/w budynku.W 2005 roku Podatniczka zawarła z byłym mężem porozumienie, w sprawie zarządzania wspólną nieruchomością, na mocy którego wszelkie koszty jak i korzyści wynikające z umów najmu, podpisanych osobiście przez Podatniczkę dot. części wynajmowanych pokoi ponosi Podatniczka. Z kolei wszelkie koszty i korzyści wynikające z umów najmu, podpisanych osobiście przez drugiego współwłaściciela - dot. pozostałej części nieruchomości, ponosić będzie on sam.

W opisanym stanie faktycznym Podatniczka zadała następujące pytania:
1. czy powinna dokonać korekty wpłaconych już zaliczek (dot. 2004 r.),
2. czy wystarczy, że w terminie do 30.01.2005 r. wypełni PIT-28A za 2004 r. rozliczając cały 2004 rok osobno, czyli każdy z byłych małżonków, ze względu na współwłasność domu, rozliczy 50% uzyskanego przychodu,
3. czy najem za 2005 r. należy rozliczyć:
a) od łącznego przychodu uzyskiwanego z wszystkich wynajmowanych pokoi (z umowami najmu podpisanymi przez obu współwłaścicieli) i płacić podatek w proporcjach przypadających na poszczególnych współwłaścicieli nieruchomości,
b) ustalić najpierw, które z wynajmowanych pokoi będą wynajmowane przez poszczególnych współwłaścicieli nieruchomości od tych konkretnych pokoi będą płacone podatki (umowy najmu podpisane będą wtedy tylko przez jednego z współwłaścicieli nieruchomości).

Według Podatniczki, w związku z rozwiązaniem małżeństwa, deklaracje roczne za 2004 r. jest zobowiązana rozliczać osobno (zarówno w podatku ryczałtowym i dochodowym). W terminie do 30.01.2005 r. złoży PIT 28A za 2004 r. rozliczając cały 2004 r. osobno i ze względu na współwłasność domu oraz brak innych uregulowań, rozliczając 50% uzyskanego przychodu.
Odnośnie 2005 roku Podatniczka uważa, że najem w 2005 r. należy rozliczać zgodnie z podpisanym w dniu 01.01.2005 r. porozumieniem z byłym mężem w sprawie zarządzania wspólną nieruchomością.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatniczkę oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatniczki w zakresie rozliczenia za 2004 roku przychodów z tyt. najmu jest prawidłowe, z tym, że winna złożyć PIT-28 i PIT-28A, a nie wyłącznie PIT-28A. Wskazany przez Podatniczkę PIT-28/A (informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) stanowi tylko załącznik do w/w zeznania – nie jest natomiast zeznaniem podatkowym, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W dniu 20.01.2004 r. Podatnicy złożyli oświadczenie, iż w 2004 roku przychody z najmu opodatkują w formie ryczałtu, który będą płacili kwartalnie. W oświadczeniu tym nie zawarto informacji o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z małżonków. Wobec tego w ciągu 2004 roku, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), każdy z małżonków winien osobno dokonać wpłat ryczałtu z najmu (Podatnicy tak czynili). Po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z cytowanym przepisem, Podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - PIT-28 – w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.

Ustosunkowując się do zapytania dotyczącego rozliczenia innych dochodów osiąganych w 2004 roku, zwraca się uwagę na treść art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym regułą jest odrębne opodatkowanie małżonków od osiąganych przez nich dochodów. Opodatkowani łącznie mogą być – w myśl art. 6 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - małżonkowie, między którym istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym. Podatniczka warunków tych nie spełniła, wobec czego nie może złożyć wspólnego zeznania z byłym mężem.

Zgodnie z informacją zawartą we wniosku, po rozwodzie nie dokonano podziału majątku. W takim wypadku przychody ze wspólnej własności, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w nieruchomości. O udziale w przychodach nie decyduje to, kto podpisuje umowę najmu ale wysokość udziału we współwłasności nieruchomości. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w przychodach są równe, dlatego też należy stwierdzić, że stanowisko Podatniczki w zakresie rozliczenia przychodów z tyt. najmu w roku 2005 jest nieprawidłowe.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj