Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/24/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/24/05
Data
2005.04.15



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo
stawki podatku
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe
usługi stolarskie


Pytanie podatnika
Czy można zastosować jednolitą 7% stawkę podatku od towarów i usług do całości usługi remontowej czy też budowlanej wykonywanej w budynkach mieszkalnych bez wyłączania z usługi wartości materiałów?


Czy można zastosować jednolitą 7% stawkę podatku od towarów i usług do całości usługi remontowej czy też budowlanej wykonywanej w budynkach mieszkalnych bez wyłączania z usługi wartości materiałów...

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2005 r. (data wpływu 17.03.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 01.04.2005 r. (data wpływu 01.04.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

W piśmie Podatnik poinformował, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży i montażu stolarki otworowej (w tym okien), materiałów podłogowych i okładzinowych wyłącznie w budynkach i lokalach mieszkalnych (remontowanych i nowych). Tylko w nielicznych przypadkach jest to sprzedaż wyrobów wykonywanych „na wymiar” montowanych później przez klienta we własnym zakresie. Zdecydowaną większość stanowią przypadki, w których klient zamawia usługę wymiany okien, drzwi czy podłóg. Usługa polega na wykonaniu pomiaru otworów i powierzchni pomieszczeń, zleceniu producentowi wykonania wyrobów o konkretnych wymiarach, zamówieniu i dostawie materiałów do zleceniodawcy oraz zamontowaniu ich w pomieszczeniu wskazanym przez zleceniodawcę i w tej postaci jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej. Usługa taka obejmująca wszystkie wymienione czynności fakturowana jest w jednej kwocie jako „usługa wymiany” czy też „usługa remontowa”.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego może stosować jednolitą 7-mio %-ową stawkę VAT do całości usługi remontowej czy też budowlanej bez wyłączania z usługi wartości materiałów.Zdaniem Podatnika żaden przepis prawa podatkowego nie zobowiązuje - w przypadku wykonania usługi wymiany okien czy podłogi - do wyszczególnienia odrębnie wartości robocizny oraz materiałów podstawowych i pomocniczych . Jednocześnie wyraża pogląd, że przedstawiona przez Niego sytuacja stanowi cykl czynności opisanych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Wg Podatnika opisane przez Niego usługi - do dnia 31.12.2007 r. - podlegają opodatkowaniu stawką w wys. 7%, na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT .Po przeanalizowaniu ww. zagadnienia tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika co do braku podstaw do wyszczególnienia w umowie cywilnoprawnej, której przedmiotem jest usługa remontowa czy też budowlana poszczególnych elementów jej ceny jak i co do możliwości zastosowania jednolitej 7-mio %-owej stawki podatku VAT do całości usługi remontowej lub budowlanej (bez wyłączania z usługi wartości materiałów) w budynkach i lokalach mieszkalnych.

Zgodnie z treścią art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka obniżona w wys. 7 % obowiązuje w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.(Obniżona do wys. 7 % stawka nie dotyczy natomiast materiałów budowlanych, gdyż na materiały budowlane obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust.1 ustawy o VAT tj. stawka w wys. 22 % . W związku z tym materiały budowlane sprzedawane „bez usługi” opodatkowane są stawką 22 %).

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem umów cywilnoprawnych są usługi remontowe i budowlane dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego, wykonane na podstawie zamówionej usługi, w skład której wchodzi zarówno sprzedaż towarów jak i robocizna i dostawa .Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowa czy też budowlana, to brak jest podstaw do wyłączania z niej poszczególnych elementów jej ceny do odrębnej sprzedaży. Do opodatkowania takiej usługi zastosowanie ma jednolita stawka podatku VAT w wysokości 7 % na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 .(Wystawiona faktura VAT winna zawierać określenie robót budowlanych, wskazanie z jakim obiektem są one związane a dla uzupełnienia można podać podstawę prawną czyli art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).Wyszczególnienie natomiast poszczególnych elementów, tj. materiałów, transportu i robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem VAT osobno (wg przewidzianych dla nich stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębne świadczenie poszczególnych rodzajów usług.Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie podziela stanowisko Podatnika dotyczące stosowania w przedstawionej przez niego sytuacji stawki podatku VAT w wys.7 % zwracając uwagę, że we wspomnianej we wniosku pozycji 161 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. określona została m.in. budowa i remont budynków mieszkalnych i ich części ale realizowanych tylko w ramach budownictwa społecznego. Zastosowanie w stosunku do tych czynności stawki w wys. 7 % wynika z przepisu art. 41 ust. 12 cyt. ustawy stanowiącego, że stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów .Jednakże przepis ten znajdzie zastosowanie - zgodnie z brzmieniem art. 176 pkt 4 - od dnia 1.01.2008 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia .Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj