Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/24/05/AMM
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/24/05/AMM
Data
2005.04.22



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
poczęstunki
reklama
reprezentacja
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów (kawy, herbaty, alkoholu, owoców) zużywanych przez pracowników Spółki oraz w ramach poczęstunków dla klientów odwiedzających Spółkę.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w przedmiocie podatku od towarów i usług określonego w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W w/w wniosku Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie dotyczącej możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów zużywanych na cele reprezentacji i reklamy.

Spółka stoi na stanowisku, iż przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup kawy, herbaty, alkoholu, czy owoców. Artykuły te zużywane są następnie przez pracowników Spółki oraz w ramach poczęstunków dla klientów odwiedzających Spółkę.

W odpowiedzi na zagadnienia będące przedmiotem pytania Spółki, tzn. możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupami towarów, o których mowa wyżej, należy zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 -art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje – w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy – w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Reasumując, artykuły spożywcze - o których mowa we wniosku, należące do przedsiębiorstwa, zużywane na cele reprezentacji i reklamy, można uznać za ogólnie związane z osiąganiem obrotu i w konsekwencji Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie zakupionych, a następnie zużytych na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa towarów, na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, jednakże z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń przewidzianych w art. 88 w/w ustawy.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Łódzkiego Urzędu w Łodzi uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Spółkę wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj