Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DGIII/005/6/2005
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DGIII/005/6/2005
Data
2005.05.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kradzież


Pytanie podatnika
Czy w przypadku kradzieży gotówki w Firmie można do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć całą jej wartość?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: W dniu 11.01.2005 r. w Firmie Podatnika miał miejsce napad, którego efektem była kradzież pieniędzy. Bezpośrednio po zdarzeniu zawiadomiono Policję, która zgodnie z przedłożonym przez Podatnika zawiadomieniem, wszczęła dochodzenie w sprawie. O wynikach dochodzenia Podatnik zostanie powiadomiony po jego zakończeniu.W opisanym stanie faktycznym Podatnik uważa, że ma prawo zaliczyć całość skradzionej sumy pieniędzy do kosztów uzyskania przychodów.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Katalog wydatków nie uznawanych za koszty, zawarty w art. 23 ust. 1, nie wymienia strat powstałych w środkach pieniężnych, zatem nie wyklucza ich z możliwości zaewidencjonowania po stronie kosztów uzyskania przychodów.

Należy jednak zaznaczyć, że kosztem uzyskania przychodu, może być strata w środkach pieniężnych ale wówczas, gdy zostanie zakończone dochodzenie prowadzone przez Policję, z którego będzie wynikało, że sprawca kradzieży nie został ujawniony a Podatnik nie odzyskał skradzionej gotówki. Ponadto Podatnik jest zobowiązany do odpowiedniego zabezpieczenia środków trwałych i obrotowych w Firmie i wykazania, że do kradzieży mogło dojść z przyczyn przez niego niezawinionych.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą <...>.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj