Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/223/Z/K/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/223/Z/K/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
członek wspólnoty mieszkaniowej
koszty zarządu
pracownik
przychód
wspólnota mieszkaniowa
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów za używanie prywatnego telefonu dla potrzeb Wspólnoty Mieszkaniowej w sprawach związanych z działalnością tej Wspólnoty przez członków zarządu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku nr L. Dz. 10/05 z dnia 21.04.2005r.

W dniu 21.04.2005r. złożyliście Państwo wniosek nr L. Dz. 10/05 o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:Członkowie Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej otrzymują zwrot kosztów za używanie prywatnego telefonu dla potrzeb działalności Wspólnoty Mieszkaniowej.Uważacie Państwo, że wypłacona kwota tytułem zwrotu kosztów za telefon nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w świetle art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowym są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiący ich własność.Natomiast w świetle art. 12 ust. 4 w/w ustawy za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Przedstawione powyżej uregulowanie prawne oznacza, iż członkom zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskującym zwrot kosztów za używanie prywatnego telefonu dla potrzeb Wspólnoty, nie przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej powołanego przepisu. Członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie łączy ze wspólnotą ani stosunek pracy, ani umowa zlecenie (lub inna umowa cywilnoprawna), nie pełnią oni także obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Mając powyższe na uwadze otrzymywane przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej świadczenia stanowią przychody "z innych źródeł", o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.Tym samym przyznany zwrot kosztów stanowić będzie dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wspólnota mieszkaniowa od wypłacanych świadczeń na rzecz członków zarządu nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.Natomiast ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika – zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Podatnik natomiast, przychody wykazane w PIT-8C, ma obowiązek wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym, jako przychody z innych źródeł. Zatem postanowiono, jak w sentencji.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj