Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myślenicach
PD-1 415/7/2005
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1 415/7/2005
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Myślenicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dokumentacja księgowa
ewidencja sprzedaży
internet
powstanie obowiązku podatkowego
przychody w walutach obcych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jak księgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.02.2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione w zapytaniu stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2005 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Pana X o udzielenie odpowiedzi na pytanie jakie dokumenty stanowią podstawę do księgowania przychodu z tytułu sprzedaży oprogramowania (licencji) i kiedy powstaje z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści złożonego zapytania wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i sprzedaży programów komputerowych. Wersja testowa programu udostępniona jest dla użytkownika na stronie internetowej, na której umieszczono również formularz umożliwiający zamówienie oprogramowania. Po dokonaniu zapłaty producent programu przesyła zamawiającemu licencję i kody odblokowujące pozwalające na przekształcenie wersji testowej w wersje pełną. Przy sprzedaży oprogramowania korzysta Pan z usług wyspecjalizowanej firmy, która pośredniczy w odbieraniu płatności od kontrahentów i rozpowszechnianiu oprogramowania na świecie. Dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Twierdzi Pan, że nie będzie miał dostępu do wszystkich rachunków wystawianych kontrahentom w Pana imieniu przez firmę pośredniczącą a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż będzie zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres (miesiąc, kwartał).
Pana zdaniem, suma sprzedaży wynikająca z raportu będzie stanowiła przychód bezrachunkowy. Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dniem zarachowania przychodu będzie ostatni dzień miesiąca, w którym zbyto licencję.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana stanowiskiem w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obowiązek wystawiania faktur wynika z regulacji art. 106 ustawy z dniu 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), gdzie ustępy 1-3 tworzą podstawową regułę zastrzegając jednak w ustępie 4, że "podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury."

Świadczone przez Pana usługi winny być co do zasady udokumentowane fakturą VAT, chyba że odbiorcami przedmiotowych usług będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej.

Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. W sytuacji, gdy prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik, na podstawie dyspozycji § 8 ust. 1 pkt 2 cytowanego powyżej rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. Zgodnie z § 8 ust. 2 w/w rozporządzenia podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty, ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu. Zapisów w ewidencjach dokonuje się raz dziennie po zakóńczeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

Jeżeli podatnik prowadzi ewidencję sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego ma podstawie danych wynikających z tej ewidencji. Również w razie prowadzenia księgi podatkowej przez biuro rachunkowe zapisy dotyczące przychodów wpisywane są jedną kwotą na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji sprzedaży prowadzonej w miejscu wykonywania działalności.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 1c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g dzień wystawienia faktury, rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych a pomiędzy dniem uzyskania przychodu w walutach obcych i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Różnice kursowe, o których mowa w poprzednim zdaniu, zarówno na plus, jak i na minus zaliczane są do przychodów i podlegają wpisaniu w kolumnie 7 księgi, zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Podsumowując należy stwierdzić, że prowadzona przez pana sprzedaż programów komputerowych powinna, być udokumentowana fakturami VAT, chyba że odbiorcami oprogramowania będą osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w tym przypadku sprzedaż licencji będzie miała cechy sprzedaży nieudokumentowanej. Pamiętać należy, że w przypadku przychodów z działalności gospodarczej nie jest istotny moment otrzymania pieniędzy. Przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane a obowiązek podatkowy powstaje w terminie przewidzianym w cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli dzień uzyskania przychodu wyrażonego w walucie obcej jest inny niż dzień faktycznego otrzymania zapłaty i między tymi dniami występują różne kursy walut, przychody z działalności gospodarczej odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe.

Jednocześnie Organ podatkowy przypomina, że sprzedaż za pośrednictwem internetu jest usankcjonowaną i coraz częściej stosowaną formą sprzedaży a zatem na osobie dokonującej sprzedaży w tej formie spoczywają identyczne obowiązki jak przy innych formach sprzedaży, między innymi wystawienie odpowiedniego dowodu księgowego będącego podstawą dokonania zapisów księgowych: Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz wymogi jakim powinny odpowiadać dowody będące podstawą zapisów w księdze szczegółowo reguluje cytowane na wstępie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

A zatem reprezentowane przez Pana w zapytaniu stanowisko, dotyczące dokumentowania sprzedaży bezrachunkowej jest prawidłowe. Zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres potwierdzające dokonaną sprzedaż spełniające wymogi ewidencji sprzedaży określone w rozporządzeniu Ministra Finansów sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów będzie stanowiło podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W przypadku bowiem sprzedaży towarów i usług osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej ustawodawca zwolnił sprzedającego z obowiązku wystawiania faktur VAT.Pamiętać jednak należy, że w pozostałych przypadkach zastosowanie będzie miała generalna zasada wyrażona w art. 106 ustawy o VAT, zobowiązująca podatnika do wystawienia faktury VAT stwierdzającej dokonanie sprzedaży.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj