Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.IV-406/22/2005/VAT
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-406/22/2005/VAT
Data
2005.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
przemieszczanie towarów
roboty budowlane
zakład


Pytanie podatnika
Spółka jest podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i przedmiotem jej działalności są roboty budowlane w kraju i za granicą. Działalność na terenie Niemiec prowadzona jest w formie oddziału zamiejscowego - biura technicznego nazwanego, zgodnie z art. 5 umowy pomiędzy Polską a RFN w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu (Dz. U. Nr 31, poz. 163) - zakładem. Jest to jednostka samodzielnie prowadząca księgi rachunkowe oraz sporządzająca jednostkowe sprawozdania finansowe na podstawie prawa niemieckiego. Zakład nie jest zgłoszony do KRS. Dane ze sprawozdania finansowego zakładu w Niemczech po przeliczeniu na PLN zostają włączone do sprawozdania finansowego spółki. Zakład w Niemczech jest od 1 marca 2005 r. zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Niemczech. Spółka ma zamiar dostarczyć do swojego zakładu w Niemczech zakupione przez nią w Polsce materiały i częściowo przetworzone materiały - półfabrykaty. Zostaną one zabudowane i jako całość usługi sprzedane kontrahentowi niemieckiemu przez zakład w Niemczech. 1. Jak spółka winna udokumentować przekazanie tych półfabrykatów do zakładu? Czy ma traktować swój zakład jako odrębny podmiot i sprzedać te półfabrykaty dokumentując to fakturą VAT ze stawką 0%? 2. Czy w tej sytuacji spółka ma prawo do odliczania VAT naliczonego przy zakupie materiałów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że prawidłowe jest stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 19.04.2005 r., który wpłynął 20.04.2004 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania materiałów i częściowo przetworzonych materiałów - półfabrykatów do zakładu w Niemczech oraz w sprawie odliczenia VAT naliczonego z tytułu ich nabycia.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.04.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika - spółki z o.o. z dnia 19.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Spółka przedstawiając stan faktyczny podała, że jest podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i przedmiotem jej działalności są roboty budowlane w kraju i za granicą. Działalność na terenie Niemiec prowadzona jest w formie oddziału zamiejscowego - biura technicznego nazwanego, zgodnie z art. 5 umowy pomiędzy Polską a RFN w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu (Dz. U. Nr 31, poz. 163) - zakładem. Jest to jednostka samodzielnie prowadząca księgi rachunkowe oraz sporządzająca jednostkowe sprawozdania finansowe na podstawie prawa niemieckiego. Zakład nie jest zgłoszony do KRS. Dane ze sprawozdania finansowego zakładu w Niemczech po przeliczeniu na PLN zostają włączone do sprawozdania finansowego spółki. Zakład w Niemczech jest od 1 marca 2005 r. zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Niemczech. Spółka ma zamiar dostarczyć do swojego zakładu w Niemczech zakupione przez nią w Polsce materiały i częściowo przetworzone materiały - półfabrykaty. Zostaną one zabudowane i jako całość usługi sprzedane kontrahentowi niemieckiemu przez zakład w Niemczech.

1. Jak spółka winna udokumentować przekazanie tych półfabrykatów do zakładu? Czy ma traktować swój zakład jako odrębny podmiot i sprzedać te półfabrykaty dokumentując to fakturą VAT ze stawką 0%?

2. Czy w tej sytuacji spółka ma prawo do odliczania VAT naliczonego przy zakupie materiałów?

Zdaniem podatnika ww. czynność stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu art. 13 ust. 3 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 1-3 ustawy i należy zastosować stawkę 0% określoną w art. 41 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem art. 42. Spółka posiada również prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie w kraju materiałów, dostarczonych następnie do zakładu mieszczącego się w Niemczech - zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

W myśl art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

1. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach podziela stanowisko podatnika i stwierdza, że czynność przekazania przez podatnika na rzecz swojego zakładu w Niemczech materiałów i częściowo przetworzonych materiałów - półfabrykatów uznaje się za dostawę towarów na podstawie cyt. art. 13 ust. 3 ustawy - należy jednak mieć na uwadze wyjątki wymienione w art. 13 ust. 4 ustawy. Oznacza to, że na podstawie cyt. art. 106 ust. 1 ustawy czynność taką należy udokumentować fakturą VAT. Obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 20 ustawy, a na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy może zostać zastosowana stawka 0%, jeśli spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 42 ustawy.

2. Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko podatnika, że przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu materiałów i częściowo przetworzonych materiałów - półfabrykatów, z tym że podstawą do takiego obniżenia będzie cyt. wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy, ponieważ zakupy te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych - wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do zakładu w Niemczech.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj