Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PD/415-2/05
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-2/05
Data
2005.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
ewidencja działalności gospodarczej
spółki


Pytanie podatnika
Czy po wykreśleniu wspólnego wpisu z rejestru działalności gospodarczej możliwe jest prowadzenie dalszej działalności na podstawie odrębnych wpisów i czy nie wywoła to niekorzystnych konsekwencji podatkowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą na imię obojga małżonków, w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Po uzyskaniu oddzielnych wpisów do ewidencji działalność będzie kontynuowana na zasadach spółki cywilnej lub jawnej. Zdaniem Wnioskodawców zmiany te nie wpłyną na sposób rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych - zachowają prawo do opłacania tego podatku przez każdego z małżonków od 50% udziału we wspólnie osiąganych dochodach.

Uregulowania wprowadzone w związku z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 1808) obligują małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Wspomniany wniosek zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta.

Powyższe zmiany nie wpływają na zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Małżonkowie nadal będą uzyskiwali przychody z prowadzonego wspólnie przedsię­biorstwa. Na gruncie podatku dochodowego, w opisanej sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. - zwanej dalej updof), zgodnie z którymi przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika, proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). W przypadku braku przeciwnego przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zatem zmiany dokonane we wpisach w ewidencji działalności gospodarczej małżonków, nie spowodują zmian w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile nie zostanie zawarta umowa spółki z której będą wynikały nierówne prawa do udziału w zysku.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośred­nictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj