Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-21-1-GK/05
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-21-1-GK/05
Data
2005.04.22



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
transport
utrata towarów


Pytanie podatnika
Czy Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku nalicoznego wynikającej z faktur dokumentujących zakup towaru, którego część zostaje utracona w trakcie transportu?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31 stycznia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2 lutego 2005r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje zakupu towarów potrzebnych jej do prowadzenia działalności produkcyjnej - produkcji wyrobów wapienniczych, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W licznych wypadkach wydanie towarów następuje u ich dostawcy i w tym momencie ryzyko jego utraty spoczywa na Spółce. Miejscem wykonania umowy w takim przypadku jest zakład dostawcy, a Spółka organizuje jego transport. W niektórych przypadkach część towaru zostaje utracona w czasie transportu. W szczególności dotyczy to przewozu koksu transportem kolejowym. W takim przypadku Spółka nie otrzymuje całości towaru, zgłaszając jednocześnie reklamację przewoźnikowi. Spółka otrzymuje i płaci fakturę dotyczącą większej ilości towaru, niż ilość towaru faktycznie otrzymana.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup towarów w przedstawionym stanie faktycznym.

W opinii podatnika nabędzie On prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur VAT, a fakt, iż Spółka fizycznie otrzymuje mniejszą ilość towaru pozostaje bez znaczenia dla nabycia prawa do dokonania tego obniżenia.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co do zasady kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 ustawy). Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem m.in. ust. 12. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 12 ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Jednocześnie zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle powyższego należy uznać, iż Spółka otrzyma fakturę VAT dokumentującą wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu (następuje przeniesienie prawa do dysponowaniem towarem jak właściciel), faktura będzie opiewać na ilość towaru, co do której nastąpiło przeniesienie tego prawa. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje zakupu przedmiotowych towarów w celu wykorzystania ich do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Spółka nabędzie prawo do dysponowania całością tego towaru. Zatem w opinii tut. organu podatkowego brak jest podstaw do kwestionowania stanowiska Spółki. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całość kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury, a częściowa jego utrata podczas transportu nie będzie wpływała na ograniczenie tego odliczenia.
Jak słusznie zauważa Spółka w przedmiotowej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem Spółka ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości zafakturowanych towarów, bez odliczania strat powstałych w transporcie. Straty w środkach obrotowych, powstałe w związku z prowadzoną działalnością, nie zostały bowiem wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Kwoty otrzymane jako odszkodowanie za otrzymane straty związane z działalnością gospodarczą są natomiast przychodami podatkowymi z działalności gospodarczej, co wynika wprost z art. 12 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, jak wynika z pisma Spółki, prowadzi ona w przypadku poniesienia ww. strat postępowanie wyjaśniające przyczyny ich powstania.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj