Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PR-II/423-18/PDOP/280/JS/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR-II/423-18/PDOP/280/JS/05
Data
2005.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przeniesienie służbowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy limit w wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie jest limitem jednorazowym, czy jest to limit roczny?


Pismem z dnia 07.04 2005r. (data wpływu 11.04.2005r.) Izba Celna zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 2004r. w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości (Dz.U.Nr 120, poz. 1254 z późn. zm.), funkcjonariuszowi celnemu przysługują następujące świadczenia:1. równoważnik pieniężny za brak mieszkania ( zgodnie z § 2 ust. 2 w/w rozporządzenia,2. jednorazowe świadczenie pieniężne na zagospodarowanie w wysokości jednomiesięcznego uposażenia (art. 18 ust. 2 ustawy o służbie celnej - Dz. U. Nr 72, poz. 802 z późn. zm.),3. zwrot kosztów podróży funkcjonariusza celnego i członków jego rodziny (§ 19 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004r.),4. dieta dla funkcjonariusza celnego i jego rodziny za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu (§ 19 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004r.),5. zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego (§ 19 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004r.),6. dodatek za rozłąkę do wysokości 95% diety za każdy dzień rozłąki (§ 23 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004r.),7. zwrot kosztów przejazdu raz w miesiącu środkiem transportu określonym przez kierownika urzędu do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem w celu odwiedzenia rodziny (§ 23 ust. 1 rozporządzenia z dnia 18 maja 2004r.).

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), zwolnione z opodatkowania są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym do wysokości 200% wynagrodzenia zasadniczego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Strona zwraca się z pytaniem, czy limit w wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie jest limitem jednorazowym, czy jest to limit roczny.

Strona sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Zdaniem Izby Celnej przysługujący funkcjonariuszowi celnemu limit 200% wynagrodzenia zasadniczego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie jest limitem jednorazowym ściśle związanym z danym przeniesieniem.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wynika, że wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Z treści przepisu wynika jednoznacznie, iż zwolnienie dotyczy zwrotu kosztów oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie uzyskanych w związku z przeniesieniem służbowym. Jest to limit jednorazowy dotyczący konkretnego przeniesienia. Wolna od podatku jest wypłacana kwota do wysokości 200% wynagrodzenia zasadniczego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj