Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-15-2-GK/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15-2-GK/05
Data
2005.04.19



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opust
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów przy otrzymaniu 3% upustu.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 19 stycznia 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 stycznia 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 21 stycznia 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 marca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11 marca 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W miesiącu lipcu 2004 r. Spółka dokonała trzech wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów z zastosowaniem procedury uproszczonej w transakcjach trójstronnych. Spółka występowała w tych transakcjach jako ostateczny nabywca towarów i zgodnie z art. 135 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", była zobowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu tych transakcji. Spółka dokonała przedpłat do ww. dostaw towarów. Faktury wystawione przez dostawcę zawierały adnotację, iż wcześniejsza zapłata za towar korzysta z 3% upustu. Dodatkowo dostawca przesłał pismo potwierdzające przyznanie upustu i określenie wartości poszczególnych faktur VAT, kwot upustu i kwot do zapłaty.

Wątpliwości Spółki dotyczą podstawy opodatkowania ww. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w związku z otrzymaniem 3% upustu.

Jednostka przedstawiła stanowisko, iż podstawą opodatkowania ww. czynności będzie kwota jaką faktycznie Spółka jest zobowiązana zapłacić kontrahentowi tj. kwota pomniejszona o przyznany 3% upust.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania o której mowa w ust. 1 zgodnie z art. 31 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy, nie obejmuje: rabatów za zapłatę z góry; opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Sam zapis art. 31 ust. 1 ustawy prowadzi do wniosku, iż w przedstawionym stanie faktycznym podstawą opodatkowania jest kwota należna dostawcy tj. kwota uwzględniająca udzielony 3% upust. Dodatkowo art. 31 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy należy interpretować w ten sposób, iż zwrot "nie obejmuje" użyty przez Ustawodawcę, oznacza, iż do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot wynikających z rabatów i opustów, nie zaś, iż przy obliczaniu podstawy opodatkowania nie uwzględnia się faktu otrzymania rabatu bądź opustu.

Reasumując powyższe wywody stanowisko Jednostki, iż podstawą opodatkowania w przedstawionym stanie faktycznym jest kwota którą Spółka jest zobowiązana faktycznie zapłacić, zasługuje na aprobatę.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj