Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-23/132 210/122/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-23/132 210/122/04
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
lokale
nieruchomości
opodatkowanie
podmiot zarządzający (zarządca)
wynajem
zapis


Pytanie podatnika
Czy zapisobierca winien opodatkować podatkiem od towarów i usług wynajem lokali w nieruchomości, w której udział był przedmiotem dokonanego na jego rzecz zapisu testamentowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 12.01.2004 r., uprzejmie informuje:

Z analizy stanu faktycznego wynika, iż na rzecz Pani dokonany został zapis testamentowy, którego przedmiotem był udział we współwłasności nieruchomości. Dokonany zapis nie dokonał skutku rzeczowego w postaci przejścia prawa własności nieruchomości na rzecz zapisobiercy. Z mocy niniejszego zapisu nabyła Pani jedynie roszczenie obligacyjne o przeniesienie nań prawa własności, skuteczne przeciwko spadkobiercom zapisodawcy.
Z załączonego postanowienia Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia Wydział I Cywilny z dnia 13 grudnia 1994 r. o stwierdzeniu nabycia spadku wynika, że spadek nabyły na podstawie ustawy po 1/2 części dzieci spadkodawcy. Na mocy rozrządzenia testamentowego spadkodawcy spadkobiercy ustawowi zostali zobowiązani do przeniesienia własności określonych składników majątkowych spadku na rzecz wskazanych osób (zapisobierców).
Oznacza to, że Pani - jako zapisobierca winna opodatkować wynajem lokali w nieruchomości, w której udział był przedmiotem dokonanego na jej rzecz zapisu testamentowego od momentu przeniesienia na Panią udziału we własności nieruchomości w wykonaniu zapisu.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działałność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z definicji samodzielnej działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ww. ustawy) wynika natomiast, iż jest to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednakże wszelkie czynności realizowane przez zarządcę sądowego w stosunku do zarządzanego majątku, mimo, iż mają charakter odpłatnego świadczenia usług, są realizowane na rachunek właścicieli nieruchomości. W takiej sytuacji należy uznać, iż czynności te są realizowane w ramach działalności gospodarczej współwłaścicieli i na ich rachunek, choć decyzje zarządcze podejmuje zarządca sądowy. Konsekwencje majątkowe podjętych przez zarządcę czynności (zarachowanie skutków majątkowych w postaci zysku lub straty) ponosić będą współwłaściciele. Tak więc to oni przez cały czas pozostają podatnikami z tytułu czynności wykonywanych przez kuratora. Należy bowiem podkreślić, iż już przed objęciem zarządu nieruchomości przez zarządcę sądowego była Pani podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązanym do jego rozliczania.

Co prawda, jeżeli zarządca dokonuje czynności (np. usługi wynajmu) podlegających opodatkowaniu, to zobowiązany jest do dokumentowania dokonanych czynności z uwzględnieniem przepisów ustawy (w szczególności wystawiania faktur) oraz do rozliczenia podatku od towarów iusług. Jednakże rozliczenia tego dokonuje w imieniu współwłaścicieli nieruchomości, oni bowiem są podatnikami podatku od towarów i usług, zatem to oni ponoszą odpowiedzialność za ewentualne powstałe zaległości podatkowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu informuje, iż analogiczny stan prawny obowiązywał na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), uchylonej powołaną powyżej ustawą z dnia 11 marca 2004 r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 09.08.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj