Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP. 443/10/2005, PP. 443/10a/2005
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP. 443/10/2005, PP. 443/10a/2005
Data
2005.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
oświadczenie spadkobiercy
spadek


Pytanie podatnika
Czy jako spadkobierca po zmarłym ojcu Podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług za m-ce styczeń i luty 2004r w związku z prowadzoną przez ojca działalnością gospodarczą do dnia śmierci?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 97 § 1, art. 98 § 1 i art. 100 Ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r, Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.02.2005 r (data wpływu do US 14.02.2005 r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

P. Wojciech K pismem z dnia 12.02.2005 r zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy jako spadkobierca po zmarłym ojcu jest zobowiązany do rozliczenia podatku od towarów i usług za m-ce styczeń i luty 2004 r w związku z prowadzoną przez ojca działalność gospodarczą przedstawiając następujący stan faktyczny: Ojciec prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowany być podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych i podatkiem VAT. W dniu 31 stycznia br wraz z ojcem i matką (Janiną K) p. Wojciech K zawiązał spółkę cywilną S, która w przyszłości kontynuowa#230; mia#179;a samodzielną działalnoś#230; prowadzoną przez ojca. Następnie (pisze p. Wojciech K) zostały wykonane stosowne kroki w celu uzyskania wpisów do ewidencji działalności gospodarczej oraz numeru REGON; w dniu 04.02.2005 r zostało złożone w Urzędzie Skarbowym w Kro#339;nie zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, a także wybór formy opodatkowania.Następnie Spółka odkupiła od ojca towary związane z jego samodzielną działalnością.W dniu 05.02.2005 r ojciec zmarł.

W tak przedstawionym stanie faktycznym p. Wojciech K prezentuje stanowisko, iż nie może i nie ma prawa składać deklaracji VAT-7.

Tut. organ podatkowy podziela powyżej zaprezentowane przez Podatnika stanowisko i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 97 § 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r, Nr 8, poz. 60) spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Jednocześnie stosownie do postanowie#241; art. 98 § 1 cyt. pow. Ustawy z dnia 29.08.1997 r Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.

Jeżeli spadkodawca sprzedał towar będzie wykonał usługi i w związku z tym wystawił faktury VAT czyli powstało zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług to zgodnie z art. 97 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa spadkobierca przejmuje solidarnie z pozostałymi spadkobiercami przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązki spadkodawcy.

Na podstawie art. 100 § 1 cyt. pow. ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzeka w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców.

Zgodnie z § 2 wyżej cytowanego artykułu 100 Ordynacji podatkowej w decyzji organ podatkowy okre#339;la wysokości zobowiązań spadkodawcy, o których mowa w art. 98 § 1 i 2.Termin płatności przez spadkobiercę zobowiązań, o których mowa w § 2, wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 100 § 3 Ordynacji podatkowej). Zatem ewentualne odsetki byłyby naliczane w przypadku braku wpłaty od 15 dnia po otrzymaniu decyzji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika; wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj