Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PP/443-7/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
remanent likwidacyjny
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wybierając zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, należy sporządzić remanent likwidacyjny i zapłacić wynikający z remanentu podatek VAT, zgodnie z art. 14 cytowanej ustawy?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.06.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 1.06.2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od lat osiemdziesiątych na zasadach ogólnych. Od 1994 r. był Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W związku z tym, że w 2004 r. wykazana przez Pana wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła 10.000 euro, na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), wybrał Pan od dnia 1.02.2005 r. zwolnienie od podatku VAT. W dniu 19.01.2005 r. złożył Pan w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R. Mając na uwadze powyższe zwraca się Pan z pytaniem, czy na dzień 31.01.2005 r. należy sporządzić remanent i zapłacić wynikający z remanentu podatek?Według Pana stanowiska cytowana wyżej ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisu, który nakładałby na Pana obowiązek sporządzenia spisu z natury i opodatkowania go. Art. 14 cytowanej ustawy nakazuje sporządzić "remanent likwidacyjny" i rozliczyć ujęty w nim podatek od towarów i usług w przypadku rozwiązania spółki cywilnej i osobowej spółki handlowej oraz zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub gdy osoba fizyczna nie wykonuje czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 10 miesięcy. Pan jako osoba fizyczna nadal wykonuje czynności opodatkowane, nadal jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT, zmienił się tylko Pana status - przestał Pan być podatnikiem VAT czynnym, a został podatnikiem VAT zwolnionym (art. 96 ust. 10 cytowanej ustawy).

Zgodnie z art. 113 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W myśl ust. 2 do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Stosownie do art. 113 ust. 11 cytowanej ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. W myśl art. 168 ust. 2 cytowanej ustawy do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przed 1.05.2004 r., stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11. Podatnik, który zdecyduje ponownie skorzystać ze zwolnienia, na podstawie art. 113 ust. 11, zobowiązany jest poinformować o tej decyzji właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R przed początkiem miesiąca, od którego zamierza korzystać ze zwolnienia.W myśl art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:- rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,- zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego,- nie wykonywania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osoba fizyczną, czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.Zdaniem organu podatkowego podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie cytowanego art. 113 ust. 11 nie mają obowiązku sporządzania spisu z natury i opodatkowywania go. Art. 14 cytowanej ustawy nie dotyczy bowiem podatników, którzy nadal prowadząc działalność gospodarczą i wykonując czynności podlegające opodatkowaniu korzystają jedynie ponownie ze zwolnienia od podatku VAT. Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj