Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białobrzegach
1402/NP/077/3/int/2005
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1402/NP/077/3/int/2005
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Białobrzegach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
nagrody
nieodpłatne przekazanie rzeczy


Pytanie podatnika
czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne przekazanie nagród w świetle przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT-. nagrody mają związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem”


POSTANOWIENIE Na podstawie:-art. 216, art. 14a § 1 i § 4, art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 1997r. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białobrzegach po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.06.2005r. podatnika dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usługpostanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie za prawidłowe.UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu materiałów i dowodów zgromadzonych w celu należnego rozpoznania sprawy w postaci; wniosku strony z dnia 10-06-2005r. obowiązującego w tym zakresie prawa materialnego oraz formalnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białobrzegach zauważa: złożonym wnioskiem strona zwróciła się o pisemne udzielenie informacji w zakresie odpowiedniego stosowania prawa podatkowego. Zakres tematyczny wniosku dotyczył następującej kwestii: „czy w świetle obowiązującego prawa podatkowego wynikającego z ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne przekazanie nagród w świetle przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT-. nagrody mają związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem”

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z póź. zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności:1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osoby prawne, członków stowarzyszeń,2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części.

Analizując treść wyżej cytowanego przepisu należy zwrócić uwagę na postanowienie ust. 3 art.7 ustawy, który stwierdza, że przepisu ust. 2 art. 7 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust.3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary: - o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 2005 kwoty wynoszącej, – 100,00 zł., o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 68a ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr. 14, poz. 176, z póź. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób.- a w przypadku, gdy przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5,00 zł.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 5 przywołanej ustawy VAT, rozumiane jest jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu jest także zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, nie będące dostawą towarów, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Reasumując opisane wyżej czynności należy opodatkować podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

- Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym, jedynie w przedstawionym stanie faktycznym. - Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia w oparciu o art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj