Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1944/04/CIP/03
z 3 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1944/04/CIP/03
Data
2004.11.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
nabycie
prawa
sprzedaż praw
zbycie praw
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przydzielonego na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa lokalu mieszkalnego w budynku wybudowanego w 1973r.
W ocenie Pytającego, w/w budynek eksploatowany jest dłużej niż 5 lat, zatem nie podlega opodatkowaniu.


Stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa będąc w posiadaniu budynku, który został wybudowany w 1973r. przydzieliła lokal mieszkalny na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Do końca lat 90-tych lokal był zasiedlony i było na nim ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w chwili obecnej - po odebraniu wyżej wymienionego lokalu za długi – chce ponownie ustanowić pierwotne ograniczone prawo rzeczowe.

Ocena stanu prawnego i faktycznego:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak z powyższego wynika, ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 6 w/w ustawy stanowi wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Jednocześnie w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego według definicji zawartej w art. 2 pkt 12 w/w ustawy są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszym zasiedleniem jest natomiast wydanie pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 w/w ustawy).

Z powyższych unormowań wynika, iż ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym (lokali zasiedlonych) w tym również objętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych, lecz tylko na cele mieszkaniowe, ponieważ zwolnienie to nie obejmuje części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia ustanowiła na nowo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w budynku wybudowanym w 1973r. Powyższy lokal był zasiedlony i było na nim ustanowione spółdzielcze prawo do lokalu poprzedniemu najemcy, które zostało mu odebrane za długi.

W powyższym przypadku w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy uznać jako dostawę towaru. Nie mamy tu jednak do czynienia z pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 w/w ustawy.

Zatem, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wcześniej już zasiedlonego i przeznaczonego na cele mieszkaniowe jest zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj