Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-5/05/UM/25 251
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-5/05/UM/25 251
Data
2005.04.14



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Właściwość organów podatkowych --> Właściwość miejscowa organów podatkowych


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
pobór podatku
umowa
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Która ze stron umowy jest odpowiedzialna za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, 3 oraz 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 25 lutego 2005 roku (wpływ do Urzędu 1 marca 2005 roku) uzupełnionego w dniu 07.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej pytania: która ze stron umowy jest odpowiedzialna za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka dokonuje sprzedaży własnych wierzytelności firmom specjalizującym się w windykacji długów. Kwestię do rozstrzygnięcia stanowi, która ze stron umowy jest odpowiedzialna za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych. Wnioskodawca ocenia, że obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na jednostkach będących stronami czynności cywilnoprawnej. Wpłata podatku winna być uiszczona do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę nabywcy wierzytelności.

Zgodnie z art. 4 pkt. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41, poz. 399 z 2005 r. - tekst jednolity) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych. Strony czynności cywilnoprawnej, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, są solidarnie odpowiedzialne za zobowiązanie podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych. W zawartej umowie strony często określają, która z nich jest zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy podkreślić, że umowa ta jest skuteczna jedynie pomiędzy stronami i nie może skutecznie zwolnić jednej z nich od odpowiedzialności solidarnej za podatek od czynności cywilnoprawnych. Organ podatkowy bez względu na zastrzeżenie zawarte pomiędzy stronami w umowie może egzekwować zapłatę podatku od każdej ze stron czynności cywilnoprawnej. Do czasu uiszczenia pełnej kwoty zobowiązania podatkowego wszystkie strony pozostają zobowiązane, ale uiszczenie podatku przez jedną ze stron zwalnia z zobowiązania pozostałe strony. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy przeniesienia własności praw majątkowych jest naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy, w przypadku jeżeli jedynie zbywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) zbywcy (art. 12 ust. 1 pkt. 2).

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, iż interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu - w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj